Her 3 kişiden birinde var! Yaşa bakmadan 10 yılda 1800 günlük primle hemen emekli ediyor

Malulen emekli eden bazı hastalıklar her üç kişiden birinde var. Bu hastalıklardan biri sizde de varsa 1800 gün prim şartıyla hemen SGK'ya başvuru yapabilir ve erken emekli olabilirsiniz.

Finans 02.06.2022 - 10:59 02.06.2022 - 11:01 Mustafa Karagöz

Malulen emeklilik hakkı vatandaşlara sağlanan en önemli sağlık haklarının başında gelir. Bu hak ile çalışanlar sağlık sorunlarını kaybetmiş olmaları durumunda yaşa bakmadan hemen emekli olma hakkı elde ederler. Peki malulen emekli olmak isteyenler ne yapmalılar? Malulen emeklilik için şartlar neler? Hastlıklar önemli mi? İşte tüm o detaylar. 

BU HASTALIKLAR BİRİ HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİNDE VAR

Türkiye'de çok sık görülen bazı hastalıklar malulen emekli olunmasına neden olabilir. Şeker hastalığı, tansiyon, kalp damar sorunları, bel fıtığı en sık rastlanan hastalıkların başında geliyor. Şeker hastası ve diğer hastalıklardan birine sahip olanlar çalışamayacak duruma gelmeleri halinde malulen emekli edilir ve aylık maaş bağlanır. Malulen emeklilik için vatandaşların bilmeleri gereken en önemli detay ise çalışma gücünün kaybolduğunu kanıtlanması. 

malulen-emekli-eden-hastalıklar-2022-2

Malulen Emekli Eden Bazı Hastalıklar

Kanser türlerinin tümü malulen emekliliğe neden olur. Malulen emekli eden diğer bazı hastalıklar ise; Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı,

Anemi, Kol, bacak gibi organ kaybı, yine Türkiye'de çok görülen behçet hastalığı, Karaciğer sirozu, organ nakilleri, Kalp kapak hastalıkları, AIDS,  Tüberküloz,  Epilepsi, Demans. Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, Parkinson'da malulen emekli olunmasını sağlayan bazı hastalık grupları arasında yer alır.

Malulen emekli eden hastalıklar listesinde ayrıca zeka geriliği, yaygın gelişimsel bozukluklar, psikotik özellikli kronik obsesif kompulsif bozukluk,  çalışma imkânı vermeyen bipolar bozukluk, beyin hasarı gibi zihinsel ve sinir hastalıkları da bulunur. 

malulen-emekli-eden-hastalıklar-2022

TEK BAKILAN KOŞUL

Yukarıda yer alan hastalıklar ve bu hastalıklar dışındaki diğer sağlık sorunlarında SGK tek bir kurala bakar. Kişide bulunan tüm hastalıkların, sağlık sorunlarının toplam iş gücü kaybı oranının yüzde 60 veya üzerinde olması. Çalışan kişinin bir yada birden fazla sağlık sorunu nedeni ile malulen emekliliğe başvuru yapması, sağlık kontrolünde en az yüzde 60 iş gücü kaybı tespit edilmesi, bu tespitin SGK Sağlık Kurulu tarafından onaylanması malulen emeklilik için yeterlidir. 

1800 GÜN VE 10 YIL ŞARTINA DİKKAT

Sağlık sorunları ne boyutta olursa olsun eğer çalışanın 1800 gün primi yok ise malulen emekli olamaz. SGK malulen emeklilik için en az 1800 günlük prim ödenmiş olması gerektiğini bildirdi. Ayrıca 10 yıllık sigortalılık gün şartı gerekiyor. 

MERAK EDİLEN BİR DİĞER SORU HASTALIĞIN İLK ORTAYA ÇIKIŞ TARİHİ

Malulen emeklilik doğuştan ortaya çıkan sorunlar için geçerli olmuyor. Çalışan kişinin ilk SGK primi ödemiş olmasından sonra ortaya çıkan sorunları için malulen emeklilik hakkı verilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@