Herkes Merakla Bekliyordu, Ali Babacan Açıkladı! İşte TÜİK TEFE TÜFE Ocak 2022 Enflasyon Beklentisi Tahmini

TÜİK TEFE TÜFE Ocak 2022 enflasyonu için geri sayım başlarken eski Ekonomi Bakanı, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan enflasyon tahmini rakamı ile dikkat çekti. Enflasyon düşer mi, yükselir mi?

Finans 09.01.2022 - 17:40 09.01.2022 - 17:40 Gülcan Özer

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyonu büyük bir yükseliş gerçekleştirmiş, son 19 senenin rekorunu kırmıştı. Memur ve emekli maaşı zam hesaplaması için kritik öneme sahip olan TÜİK enflasyon rakamı aylık yüzde 13,58 olarak ilan edilirken yıllık TÜFE ortalaması ise yüzde 36,08 olarak ilan edilmişti. 

Açıklanan rakamların ardından gözler Ocak 2022 enflasyonu için açıklanacak rakamlara çevrilirken enflasyonda düşüş yaşanıp yaşanmayacağı ya da yükselişin sürüp sürmeyeceği konusunda fikir vermesi açısından büyük öneme sahip bulunuyor. Aralık ayında son 19 senenin rekorunun kırılmasının ardından gözler Ocak ayında açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrilmiş, enflasyonun zirve noktasına ulaşıp ulaşmadığı merak konusu olmuştu. 

TÜİK TEFE TÜFE OCAK 2022 ENFLASYONU VE ARALIK AYI RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

Ülkemizde enflasyon rakamları TÜİK tarafından hesaplanmakta olup hesaplanan rakamlar her ay bir sonraki takip eden ayın ilk haftası içerisinde ilan edilmektedir. Bu kapsamda Ocak ayı enflasyonu ve Şubat 2022 resmi kira artış oranı rakamı TÜİK tarafından 3 Şubat 2022 Perşembe günü ilan edilecek. 

ocak 2022 kira artış oranı

OCAK AYI ENFLAYONU, ŞUBAT 2022 KİRA ARTIŞ ORANI ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE KAÇ?

Enflasyon rakamlarını değerlinderin DEVA Partisi Genel Başkanı ve eski ekonomi bakanı Ali Babacan "Asgari ücret zammı geçen senenin zamlarını telafi etme için verildi. Ama baktığınız zaman yüzde 50'lik bir artış bile bunu telafi etmeye mümkün değil. Kaldı ki 2022'nin de kendi zamları geliyor. Bu ocak ayında korkunç bir enflasyon daha çıkacak. Muhtemelen TÜİK bile yüzde 40'ın üzerinde rakam açıklayacak" diyerek enflasyon rakamlarının Ocak ayında yapılan zamların etkisi ile çok yüksek çıkacağını iddia etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@