İbre kabinede tersine döndü! Erdoğan'dan asgari ücrete zam sinyali! 3 farklı maaş hesabı masada

Asgari ücrette ara zam olma ihtimali her geçen gün güçleniyor. Enflasyon oranlarının 4 ayda yüzde 31.7'ye çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine sonrası maaşlara ara zam sinyali geldi.

Finans 10.05.2022 - 11:45 10.05.2022 - 11:45 Mustafa Karagöz

Emlak365.com -  Asgari ücretle çalışanların maaşlarına ara zam yapılmayacağı ifade edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma Bakanı Bilgin tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan bu açıklamalarda maaşlara zaten Ocak ayında yüzde 50'lik bir zam yapıldığı vurgulamışlardı. Yeni bir zam için Aralık ayı sürecini işaret edilirken bu tablo son haftalarda değişmeye başladı. Enflasyon oranlarında gelen yüzde 31.7'lik oran ve bu oranların Mayıs ve Haziran verileriyle daha da artma ihtimaliyle ara zam sinyalleri güçlendi. 

OLAĞANÜSTÜ DURUM OLUŞMAYA BAŞLADI 4.250 TL OLAN ASGARİ ÜCRET TEMMUZ'DA DEĞİŞEBİLİR

Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hemde Çalışme ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in geçmiş dönem açıklamalarında, ara zam olması için olağanüstü durumların takip edileceği bildirilmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan o açıklamalarında asgari ücret için zam sürecinin aralık ayında başlayan görüşmeler ile başladığını vurgulamış ve 2022 için de o süreci işaret etmişti. Ancak o konuşmasında olağanüstü durumlar olması halinde o durumların da değerlendirilebileceğini söylemişti. 

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'de aynı şekilde ara zammın gündemde olmadığını ifade etmiş, olağanüstü bir durum oluşması durumunda ise sürecin gözden geçirileceğini vurgulamıştı. 

vedat-bilgin-asgari-ücret-kabine

Bu açıklamaların ardından ise son TÜİK verileriyle zam konusunda yeni açıklamalar gelmeye başladı. Yüzde 31.7'lik oran ve oranının Temmuz'da yüzde 40'a çıkma ihtimali zam ihtimalini kuvvetlendirdi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABİNE'DE SİNYALİ VERDİ

Mayıs ayının ilk kabine toplantısında enflasyon ve alım gücüne değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Hayat pahalılığı ile vatandaşlarımızın zor günler geçirdiğini biliyoruz. Dar gelirli vatandaşlarımızın alım gücündeki düşüşün farkındayız. Yılbaşında asgari ücretten işçi, memur, emekli maaşlarına kadar geniş alanda ciddi artışlar yaptık. Temmuz ayında enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle alım gücünü daha da iyileştireceğiz." dedi. Bu açıklamalar ise asgari ücrete ara zam ihtimali artıyor olarak yorumlandı.

erdoğan-asgari-ücret-kabine

ZAM YAPILIRSA OLASI 3 FARKLI MAAŞ SENARYOSU

Asgari ücrete ara zam yapılması durumunda maaşların ne kadar olacağına ilişkin farklı senaryolar mümkün. Uzmanlar ise maaşların enflasyon oranlarına bağlı olarak yada belli bir tutarda yükselebileceğini ifade ediyorlar. 

Birinci senaryo net asgari ücretin 5.000 TL'ye çıkarılması. 

İkinci senaryo ise yaklaşık yüzde 40 olacağı tahmin edilen 6 aylık enflasyonun zam olarak yansıması. Bu durumda maaşlar 1700 TL civarında zam olacak. Maaşlar ise 5950 TL seviyesine yükselecek. 

Üçüncü senaryo ise maaşlara sadece iyileştirme yapılması ve 4.500 - 4750 TL seviyesine çıkarılması olarak gösteriliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@