İcrada Olmayan, Kurumlara Ait Arabalar, Evler, İşyerleri, Arsalar Nasıl Alınır?

Kamu kurumları icradan olmayan, mülkiyeti doğrudan kuruma ait olan gayrimenkullerinde satışlarını yapıyorlar. Peki icradan olmayan gayrimenkul satışlarına başvurular nasıl yapılır?

Emlak Haberleri 08.10.2021 - 12:12 08.10.2021 - 12:12 Mustafa KARAGÖZ

Kamu kurumları tarafından satışa çıkarılan farklı özelliklerdeki gayrimenkullerin satışlarını tamamı icradan yapılmıyor. Kurumlar kendilerine ait olan, mülkiyetleri olan ve artık kullanılmayan gayrimenkulleri de satışa çıkarıyorlar. Çok sayıda vatandaş kurumların satış işlemlerini nasıl yapıldığını bilmiyor. 

Emlak365.com olarak bizlerde kurumların satışları hangi alanlarda yaptıklarını ve vatandaşların satış sistemine nasıl dahil olabileceklerini aktrıyoruz. 

KAMU KURUMLARININ GAYRİMENKUL SATIŞLARINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Kamu kurumları farklı özelliklerde olan gayrimenkulleri hem kendi sitesi üzerinden hemde aracı kurumlar üzerinden kamuoyuna duyururlar. İlan edilen duyurularda satışı yapılacak gayrimenkullerin özelliklerine, özel durumlarına, ekonomik bilgilerine, hasar ve diğer sorunlara ve fiyatlarına dair kapsamlı tüm bilgiler verilir. 

Başvuru kılavuzunda yer alan bilgilerin dışında ayrıca kurumlar daha sonraki aşamalarda başvuru sürecinde edinilmesi gereken başvuru şartnamesinde çok daha ayrıntılı açıklamada bulunurlar. 

Başvuru kılavuzunda yer alan ilk bilgilere göre vatandaşlar gayrimenkulü almak isterlerse ikinci aşamaya geçecekler. İkinci aşama kurumla iletişime geçerek ihale şartnamesinin edilmesi. 

İhale Şartnamesi Alınması Gerek

Kurumların duyurularına ulaşan vatandaşlar ilk başvuru kılavuzunda yer alan bilgilere göre, kurumların gayrimenkullerini almak isterlerse kurumlara gidecekler. Kurumların ihale birimlerine gidecek olan vatandaşlar buradan ücretsiz ihale şartnamesini inceleyebilecekler. İhale şartnamesinde satışa çıkarılan tüm gayrimenkullerin özellikleri, fiyatları, diğer ayrıntıları yer alır. 

BAŞVURU İŞLEMLERİ İÇİN YAPILMASI GEREK

Başvuruda bulunmak isteyenler için süreç iki aşamalı ilerleyecek. İlk aşama ihale şartnamesinin alınması ve ihale şartnamesinde gayrimenkul satışı için bildirilen başvuru ücretinin ödenmesi. Geçici teminat bedeli olarak bildirilir. Bu ücretin ödenmesinin ardından ise yine şartnamede yer alan başvuru evrakları derlenecek. 

Ödemenin yapıldığına dair makbuz ve başvuru evrakları ile kurumların ihale birimlerine gidilip satışlar için başvurular tamamlanacak. 

Başvuruların ardından ise vatandaşlar düzenlenecek ihaleye katılacaklar. İhale sürecinde en yüksek teklifi veren söz konusu gayrimenkulü almaya hak kazanacak. Alınmak istenilen gayrimenkulün durumuna göre bankalardan kredi çekilebilir. Bankalar özellikle kurumların lojman satışlarına özel düşük faizli krediler sağlıyorlar. Aynı krediler işyeri, arsa, tarla alımlarında geçerli oluyor. Ancak araç alımlarında aracın yaşına göre kredi onayı çıkıyor. 

Satış işlemleri ve tapu devri gibi süreç kurumların ihale birimleri ile tamamlanıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@