İkinci El Araç Fiyatlarına İndirim Beklentisi Oto Galericileri Vurdu: Telefon Dahi Çalmıyor, Siftah Bile Yapılmıyor!

2.el araç piyasası fiyatlarda indirim beklentisi ile büyük bir durgunluğa sürüklendi. Hem ÖTV indirimi hem de araç kredisi vade süresi ve limit düzenlemesi beklenen canlanmayı yaratmadı.

Finans 28.02.2022 - 13:05 28.02.2022 - 13:05 Gülcan Özer

İkinci el araç fiyatları için vatandaşta oluşan indirim beklentisi oto galericileri olumsuz etkiledi. ÖTV indirimi ve BDDK tarafından yapılan taşıt kredisi kredi limiti ve vade düzenlemesi de işe yaramadı. Pandemi döneminde büyük bir hızla yükselen ve aşırı değerlenen araç fiyatları için vatandaş indirim beklentisine girerken oto galericiler ise indirimin zor olduğunu belirtmesine rağmen piyasada yaprak kımıldamıyor. 

Oto galericiler baharın gelmesi ile beraber ikinci el oto pazarlarının yeniden canlanacağını ve talebin artması ile beraber araç fiyatlarının da yükselişe geçeceğini belirtirken vatandaş ise fiyatların halen yüksek olduğunu belirterek beklemede kalmaya devam ediyor. Bir yandan araba fiyatlarının çok yüksek olması bir yandan da yükselen akaryakıt fiyatları, benzin ve motorine zam haberleri de vatandaşın araba sahibi olma fikrinden uzaklaşmasına neden oluyor. 

2. EL ARABA FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER, ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Türkiye'nin en büyük 2. el araç satış platformlarından biri olan Arabam Com tarafından yapılan araştırmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan araştırmada araba satın almak isteyen kişilerin indirim beklentisi ortaya çıktı. 

araç satışı neden düştü

Araba satın almak isteyen kişilerin yüzde 73 gibi büyük bir bölümü araç fiyatlarında indirim beklediklerini dile getirdi. Araç fiyatlarında indirim beklentisi araba piyasasında ve oto galerilerde durgunluk yaşanmasına neden oldu. 

araç satışı neden düştü 2

SADECE ACİL İHTİYACI OLANLAR ARABA SAHİBİ OLMAK İSTİYOR! 

Açıklanan araştırma sonucuna göre sadece acil ihtiyacı olan kişiler araba sahibi olmak isterken yüzde 42.5'luk bu oranı yeterli para birikim olan kişiler, piyasada her geçen gün temiz araç bulmak zor olduğunu düşünenler ve araba fiyatlarının artacağını düşünen kişiler takip ediyorlar. 

otomobil fiyatları düşecek mi

ARAÇ SATIŞ RAKAMLARI NE ZAMAN ARTAR, ARABA FİYATLARI DÜŞMEDEN SATIŞLAR YÜKSELİR Mİ?

Ramazan Bayramı öncesi ve bahar öncesi ikinci el araç piyasasında canlanma beklenirken ankete katılan kişilerin büyük çoğunluğu ise satış rakamlarının sadece otomobil fiyatlarında indirim olması halinde artacağı yönünde görüş bildirdi. Oto galericiler zararına araç satışı yapamayacaklarını, kendilerinin de yüksek fiyatla araç aldıklarını, sattıkları araçları dahi aynı fiyata yerine koyamadıklarını belirterek kendilerinin de mağdur olduğunu söylemişlerdi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@