İkinci El Araç Piyasasında Neler Oluyor? ÖTV İndirimleri Sıfır Araçları Nasıl Etkiledi?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın almış olduğu karar ile otomobillerde ÖTV oranlarına esas matrah limitleri değişmişti. Bu durum araçların bazılarında 60 bin TL'ye kadar indirim sağladı.

Finans 14.09.2021 - 12:28 14.09.2021 - 13:18 Serap Ay

ÖTV indirimi sonrasında ikinci el araçların fiyatları yükseldi. Ağustos'ta ise yeniden ikinci el online satışa sunulan binek ve hafif ticari araçların araç adeti bir önceki aya göre daha fazla arttı. İlana çıkan araçlar ise % 43 oranında satışı gerçekleşti.

İkinci El Araç Piyasasında Neler Oluyor ÖTV İndirimleri Sıfır Araçları Nasıl Etkiledi-1

Hafif ticari binek ve motor tipine göre online satış sitesi üzerinde Ağustos'ta en yüksek payı 89.306 satış ve yüzde 63,50 bir pay ile dizel araçlar aldı. İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında ise 140.608 TL'den satış gerçekleşti.

Temmuz ayına göre satışların yüzdesi Ağustos ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %37 düşüş yaşandı. Bu yıl, yılbaşından itibaren 8 aylık dönemde 2020 yılının aynı dönemine göre araç satışlarında %23 azalış görüldü. Ağustos'ta ise ikinci el araç satışları için binek araçların payı % 83 olarak hesaplanırken hafif ticari araçların payı yüzde on yedi olarak kayda geçti.

Online Satışa Çıkan %43 Araç Satıldı

Yılbaşından bu yana ikinci el araç satışları özellikle online pazarda 2.460.532 tekil ilan yayınlandı. İlanlı yayınlanan araçların %44'e yakın bir bölümü satıldı. 8 ayda ikinci el araç binek ve hafif ticari araç satış ilanında çıkan araçlardan bir önceki aya göre satışlar artış sağladı.

İlana çıkan araçların %43 oranında satışı gerçekleşti. En çok satış gerçekleşen ilk 28 marka açıklandı ve 200 model araç 1200 varyantının 15 farklı modelde 42.930 ilan fiyat değişimleri incelendi ve yapılan araştırma gösterdi ki online binek ve hafif ticari araç pazarı fiyatları Ağustos'ta bir önceki ayın ortalamasına göre yüzde 2.23 artış sağladı.

Ocak Ağustos 2021 tarihleri arasında ortalama % 6,8 fiyat artışı yaşandı. Araç satışlarında en çok fiyat artışı yüzde 9,3 olduğu hafif ticari araçlar grubunda da artış sağlandı. Bu yüzde 7,9 ile % 7,6 olarak belirlendi.

Dizel Araçlar En Çok Tercih Edilen Araçlar Oldu

2. el araç satın alacak vatandaşların pek çoğu online binek ve hafif ticari araç pazarında motor tipi değerlendirdi ve ağustosta en yüksek payı dizel araçlar aldı.

Dizel araçlar 89.306 satış ile yüzde 63.51 payla en çok satılan araç kategorisinde yer aldı. 47.929 satış gerçekleşti ve yüzde 34,09 payla da benzinli araçlar 1572 satış ve yüzde 1,12 payla otogazlı araçlar satış sağladı. Hibrit otomobillerde ise pay 1,494 satışla oldu. Yüzde 1,06 elektrikli otomobillerin payıda 307 satışla yüzde 0,22 olarak kayda geçmiş oldu.

Bu yıl genellikle 4 yaşındaki araçlar satışa sunuldu. Segment bazında incelendiğinde geçen ay pazarda lider konumda 46.600 bir satış gerçekleşti ve %40 payla C segmenti en çok satılan araç segmenti oldu.
Yüzde 23 pay ve 26.861 satışla C segmentini B segmenti takip etti. 21.473 satışla ve yüzde 18.4 payla B segmenti satış gördü. Ağustos ayında yüzde 10,2 payla en çok 4 yaş araçların satışının gerçekleştiği ortaya çıktı.

İlandan Kaldırılan Araçlar Satılmış Olarak Değerlendiriliyor

Makine tarafından yönetilme, yapay zeka ve diğer yandan da büyük verilerin birleşmesi ile oluşan iş zekası seti Türkiye'de ikinci el araç satış oranlarına hesaplarken tarama yaparken araç pazarını tarıyor ve günlük 450 binden fazla 2 araç hatasını inceliyor.

Oluşan rapordaki satış verileri ikinci el ticari satış işlemi gerçekleştiren kurum ve kuruluşların online pazardaki verilerine ait bu veriler içerisinde bireysel araç ilanlarını verileri yer almamakta. 

2 sebeple satıcılar satışa sundukları ilanları geri çekerler. 
-    Birincisi değişen pazar koşulları, 
-    İkincisi ise araçların fiyatını revize ederek yeniden ilan yayınlamak. 

Bu ilanları yeniden ne zaman yayınlanacağı yine yapay zekâ seti İndicata tarafından inceleniyor.
İkinci el araç ticareti gerçekleştirilirken ticaret yapan kurum aracını sattığı için ilandan kaldırılmış oluyor ve daha sonra yeniden satışa sunacağı farklı bir aracın ilanı yayınlanıyor. Bu da ikinci grup araç ilanları yani ilandan tamamen kaldırılmış araçlar satış görmüş olarak kabul edilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@