İkinci El Otomobil Fiyatları Bir Haftada Pik Yaptı! Nisan Ayında Araba Fiyatları Düşecek Mi?

Araç piyasasında yaşanan yükseliş nedeniyle ikinci el otomobil fiyatları bir haftada zirve yaptı. Uzmanlar açıkladı, Nisan ayında araba fiyatları düşecek mi? İşte yanıtı.

Finans 11.04.2022 - 15:56 11.04.2022 - 15:56 Büşra Uluşen

Otomotiv sektöründe çip krizi, yüksek enflasyon, döviz kuru ve savaş gibi etkiler nedeniyle hem sıfır araç hem de ikinci el araç piyasası yükselişe geçti. Türkiye, ikinci el piyasası açısından 9 milyon araç alım satımı yapılan Avrupa'nın en büyük pazarlarından biri olarak öne çıkıyor. Yüksek fiyatlar nedeniyle satışlara yansıyan durgunluk, yaz mevsiminin ve bayramın yaklaşmasıyla yeniden hareketlendi. 

Özellikle Ramazan bayramının yaklaşmasıyla ikinci el otomobil sektöründe hareketlilik yaşanıyor. Sıfır araçlarda yaşanan çip sorunla sebebiyle yaşanan arzda daralma filo şirketlerinin de ikinci el araçlara yönelimini artırdı. 

İKİNCİ EL PİYASASI İÇİN NİSAN AYINA DİKKAT!

İkinci el otomobil sektöründe son bir haftada hızla yükselen fiyatlar, şimdilerde yerini kademeli düşüşe bıraktı. MASFED Başkanı Aydın Erkoç, otomobil fiyatlarının şu anda durağan seyrettiğini söyleyerek nisan ayına dikkat çekti. 

Pandemi nedeniyle Türkiye'de ekonomik bir daralma yaşandığının altını çizen Erkoç, yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı ikinci el sektörünün 2021 yılını bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında bir düşüşle kapattığını, çip krizi, yüksek faiz ve yüksek döviz kuru nedeniyle 2021'de yaşanan daralmanın 2022'de de devam ettiğini söyledi. 

Savaş etkilerinin de görülmesiyle sektörde olumsuz gelişmeler yaşandığını söyleyen Erkoç, buna rağmen ikinci el sektöründe olumlu gelişmeler yaşanmaya başladığını, önceki ay Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından gerçekleştirilen taşıt kredilerindeki düzenlemenin, ikinci el otomotiv sektörüne olumlu etkileri olduğunu belirtti. 

ikinci elotomobil

SIFIR ARAÇLARDAKİ YÜKSELİŞ İKİNCİ ELE TALEBİ ARTIRIYOR

BDDK tarafından yapılan düzenlemenin yanında, yaz mevsimin yaklaşıyor olması ve pandemi  tedbirlerinin gevşetilmesinin aynı zamanda da Ramazan Bayramı'nın geliyor olmasıyla ikinci el pazarında canlılığın artmaya başladığına dikkat çeken Erkoç, sıfır araç fiyatlarında ki yükselişin ikinci ele olan talebi artıracağını ifade etti. 

Erkoç, Nisan ayında ikinci el piyasasında fiyatların stabil seyrettiğini söylerken, sıfır araç fiyatlarındaki artış nedeniyle Nisan ayından itibaren ikinci el araç fiyatlarının da yükselebileceğini belirtti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@