İlaç tedavisinde olanlar! SGK Sağlık Kurulu'ndan onay çıkarsa hemen emekli olursunuz

Düzenli ilaç kullanmak zorunda olanlar, hastalığı bulunanlar malulen emeklilik başvurusunda bulunabilirler. Başvuru sonrası işgücü kaybı yüzde 40, yüzde 50 ve yüzde 60 oranında çıkarsa onay verilir.

Finans 18.04.2022 - 10:33 18.04.2022 - 10:35 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Malulen emeklilik konusu emekli olmak isteyenlerin yakından takip ettiği başlıklardan birisi. Sağlığını kaybedenler sürekli tedavi görenler, iş gücünü kaybedenler, ilaç tedavisi alanlar kendilerine sunulan hakları bilmek istiyorlar. Bizlerde özellikle bazı noktalarda SGK'nın dikkat ettiği hususları ve koşulların neler olduğu özel durumlar üzerinden aktarıyoruz. İşte malulen emeklilik için detaylar. 

MALULEN EMEKLİ OLMAK İSTEYENLER! İŞGÜCÜ ORANINA BAKILIR

Sağlık durumu nedeniyle emekli olunup olunmayacağı, ortaya çıkan sağlık sorununun neden olduğu işgücü kaybına göre değişmektedir. Söz konusu sağlık sorunu kişide yüzde 60'lık bir işgücü kaybına neden olması halinde emeklilik şartları değişir. Sosyal Güvenlik Kurumu öncelikle yapılan başvuruda sağlık raporunu detaylarını inceyecek. SGK Sağlık Kurulu malul olduğunuza karar verirse malulen emeklilik sağlanacak.  Yüzde 60'lık işgücü kaybında malulen emeklilik 1800 gün prim ödenmiş olması ve 10 yıllık sigortalılık süreci ile mümkün olacak.

Eğer işgücü kaybı yüzde 40 olursa durum değişir. en az yüzde 40 oranında işgücü kaybına uğradığınıza dair sağlık kurulu raporu ve Maliye’den vergi indirim hakkı almanız halinde de vergi indirimi aldığınız tarih itibarıyla emekli olabilirsiniz. Yüzde 40 ve yüzde 50'lik iş gücü kaybında gün prim şartı 1800 gün olarak uygulanmaz. SGK mevzuatına göre bu oranlarda yaşanan iş gücü kaybında 3700 gün prim, 3900 gün prim ve 4100 prim şartı uygulanır. 

Başvuru işlemleri yazılı şahsen yapılacak...

Malulen emeklilik başvuruları SGK İl Müdürlüklerine yapılacak. Dilekçe yapılan başvurunun ardından sürecin sağlık aşaması başlayacak. Kişinin yaşadığı sağlık sorunları tespit edilecek SGK tarafından incelenecek. Raporda iş gücü kaybı tespit edildiği bildirilir SGK Sağlık Kurulu'da onaylarsa emeklilik hakkı verilecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@