IMF'den Kripto Paralar İçin Kritik Uyarı! Son Dakika Haberi Kripto Para Borsasında Gündem Oldu

IMF, kripto para piyasalarına ilişkin genel uyarı niteliğinde bir yazı yayımladı. Bu yazıda ilk olarak kripto para piyasalarının büyüyen hacmine dikkat çekildi

Finans 13.12.2021 - 09:44 13.12.2021 - 09:44 Serhat Karaman

Kripto para piyasalarında sular bir türlü durulmuyor. İşlem hacmi her geçen gün artan kripto para piyasalarında yatırımcılar için yeni alanlar açılırken hacmin kontrol edilemez hâle gelmesi ise özellikle karar mercilerini ciddi anlamda endişelendiriyor. Gündemden bir türlü düşmeyen denetim mekanizması ile ilgili bir uyarı da IMF’den geldi.

IMF, kripto para piyasalarına ilişkin genel uyarı niteliğinde bir yazı yayımladı. Bu yazıda ilk olarak kripto para piyasalarının büyüyen hacmine dikkat çekildi. Her geçen gün yatırım tutarlarının arttığı, genel finans araçları ve kripto paralar arasındaki bağlantının ise giderek güçlendiği üzerinde duruldu.

IMF’den Bazı Ülkelere Kripto Para Uyarısı

IMF tarafından paylaşılan yazının belli başlı noktalarında koordineli çalışmanın gerekliliğinden söz edildi. Global anlamda kripto paralar için yeni bir düzenleme getirilmesi gerektiği, aksi taktirde birçok ülkede kripto para piyasası ile ilgili önemli sorunlar yaşanabileceğinin altı çizildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), tüm dünyada geçerli bazı kuralların dijital para sektöründe önemli bir gelişme olacağını belirtti. Genel bir koordineli çalışmanın olmaması halinde alınan önlemlerin ve ülkelerce üretilen geçici çözümlerin bozucu özellikteki sermaye hareketlerini hızlandıracağı belirtildi.

Özellikle son aylarda ortaya çıkan yeni borsaların kontrol mekanizmalarının zayıf olması, bu borsaların yeterince denetlenmemesi ve yapılan işlemlerin önemli ölçüde sınırlandırılmaması, IMF’nin üzerinde durduğu konular. Bu eylemlerin bazı ülkelerde ciddi ekonomik sorunlara yol açacağı ve üretimin durma noktasına gelebileceği şeklindeki yorumlar, işin ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi son dönemde kripto para uyarısı yapan kurumların sayısı da ciddi oranda arttı. Bu durum, kripto paralar için tehdit unsuru oluşturmakta. Hükumetler ve borsa yetkililerin gerekli önlemleri almaması halinde global ölçekli bir denetim mekanizmasının devreye alınması söz konusu olabilir. Bu durumda kripto para piyasasında önemli bir çöküş yaşanması muhtemel. Bu tür söylemlerin arttığı dönemlerde kripto para yatırımcılarının daha dikkatli davranmaları ve yatırımlarını iyi analiz etmeleri gerekiyor.

Risklerin izlenmesi konusuna da parmak basan IMF, birçok ülkede kripto para piyasasından kaynaklanan risklerin iyi analiz edilemediğini ve bu sorunların giderek kronik hale gelebileceğini bildirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@