İndirim Beklerken Yeni Zam İstediler! Süt Ve Süt Ürünlerinin Fiyatları Yine Artacak Mı?

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından yazılı bir açıklama yapılarak geçtiğimiz günlerde zam yapılan çiğ süte yeni bir zam daha yapılmasını talep etti. Süte yeni zam gelecek mi? 

Finans 25.12.2021 - 17:55 25.12.2021 - 17:55 Engin Uzunoğlu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği koordinasyonunda Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği, Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği, KÖY-KOOP Merkez Birliği ve Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği tarafından yazılı bir açıklama yapılarak çiğ süt için yeni zam talep edildi.

8 ARALIK'TA ÇİĞ SÜTÜN FİYATI 4,70 TL OLMUŞTU

Yapılan açıklamada 29 Kasım'da Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu'nda üreticiler ve sanayicilerin pazarlık usulüyle çiğ süt tavsiye fiyatı belirledikleri bildirildi. 8 Aralık 2021 tarihinden itibaren soğutulmuş çiğ sütün satış fiyatının brüt 4,70 TL olarak uygulandığı bildirildi. O zam kararında öngörülemeyen maliyet artışlarının meydana gelmesi durumunda yeniden toplanılıp karar verileceğine dair bir detay verildiği hatırlatıldı. 

ÜRETİCİ BİRLİKLERİ SÜT İÇİN YENİ ZAM İSTEDİLER

Yapılan açıklamaya göre çiğ süt için belirlenen fiyatın devre dışı kaldı. 4,70 TL'ye satılan çiğ sütün brüt fiyatı olduğu ve üreticinin toplama, soğutma, borsa tescil ücretleri çıkarıldıktan sonra eline 4,41 TL geçtiği vurgulandı. Süt yemi fiyatları artarken bu seviyeden süt satışı yapılmasının sürdürülebilir olmadığı ve yeni bir süt fiyatı belirlenmesi gerektiği açıklandı. 

İNDİRİM BEKLENİRKEN ZAM İSTENDİ!

Üretici birlikleri dolar kurunda meydana gelen düşüşlerle birlikte yem fiyatlarında bir düşüş olduğunu ama bunun yüksek maliyeti engellemeye yetmediğini duyurdular. Vatandaşllar süt ve süt ürünlerine çok kısa bir süre önce zam yapılması karşısında yeni bir zam talep edilmesini ise anlamlandıramadı. Marketlerde süt, yoğurt, peynir, tereyağı gibi ürünlere yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalan vatandaşlar yeni bir fiyat şoku yaşamaktan endişe ediyorlar. İlerleyen günlerde üreticilerin süt için istedikleri zam talebinin karşılık görüp görmeyeceği belli olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@