İndirimde Araç Almayanlar Yandı! Otomobile Yeni Zam Kapıda!

Otomobil fiyatlarındaki kısa süreli fiyat düşüşü yerini zamlara bırakıyor. Otomobillere hammade ve lojistik maliyetlerindeki artış nedeniyle yeni zamlar gelecek.

Finans 03.01.2022 - 09:14 03.01.2022 - 09:15 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz son iki ayda otomobil fiyatları zirveye ulaşmış, artık uygun fiyatlı sıfır araç bulmak imkansız hale gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni ekonomi planını açıklamasıyla dolar 5-6 lira birden gerilemiş, fiyatlar da biraz olsun aşağı çekilmişti. 

Paylaşılan son bilgilere göre otomobil fiyatlarına yeni bir zam geliyor. Hammadde ve lojistik kaynaklı maliyet artışlarına, yılın ilk saatlerinde yapılan enerji zammı da eklenince fiyat artışın kaçınılmaz oldu. Tedarikçiler ve ana sanayiciler artan maliyetler nedeniyle zamlı fiyatları etiketlere yansıtmaya hazırlanıyor. 

Otomobil Fiyatları Yeniden Artacak

Otomotiv sektörü pandemi, lojistik, çip krizi ve dolar kurunun artışı derken 2021 yılını oldukça zor geçirdi. Döviz kuruna endenksli olan otomobil piyasasında, peş peşe gelen zamlar ile fiyatlar önceki yıl yüzde 100'ün üzerinde artış gösterdi. 

Aralık ayının sonlarına doğru dolardaki düşüş fiyatları bir miktar geri çekse de, firmalar lojistik ve hammadde maliyetlerindeki artışı fiyatlara henüz yansıtmamıştı. Sektörün önde gelen isimleri, yeni yıl ile beraber elektrik ve doğalgaza yapılan zam ile birlikte hem lojistik hem de hammadde maliyetlerini fiyatlarına yansıtma kararı aldı. 

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, hammadde ve lojistik maliyetlerindeki artışın kademeli olarak fiyatlara yansıtılacağını söyledi. Yenigün ayrıca elektrik zammının da sektörü etkilediğini ve maliyet açısından oldukça zor günler geçirdiklerini belirtti. 

otomobil zam

Yüzde 3 ila 7 Arası Zam Geliyor!

Taşıt Araçları Tearik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam, hafta sonu yapılan elektrik zammı nedeniyle sözleşmelerde revizyona gidilmesinin kaçınılmaz olduğunun altını çizerek, '' Son fiyat artışı bunların ötesinde, dolayısıyla sözleşmelerde revizyon yapılacaktır'' diyerek müşterilerinin kendilerine anlayış göstereceklerini söyledi.  Saydam, elektrik zammı nedeniyle ürün gruplarında araçlara göre yüzde 3 ila yüzde 7 arasında zam yapılacağını bildirdi. 

İlk Güncellemeyi Toyota Yaptı

Türkiye'de milyonlarca kişinin tercih ettiği otomobil markası Toyota, zamları ilk yansıtan isim oldu. aliyet artışlarını ve kur fiyatını fiyatlara yansıtan marka, Türkiye'de üretilen modellerinin 2022 versiyonlarına yüzde 15 oranında zam yaptı. 

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, enerji zammının elektrikli araç piyasasını olumsuz etkileyeceğini belirterek, elektrikli araç kullanmanın en ekonoik yolu ev elektriğinden şarj edilmesi olduğunu ancak elektriğe gelen zammın evden şarjı olumsuz etkileyeceğini belirtti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@