İnşaat Üreticileri "Konut Kredisi Faiz Oranları Düşsün"

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile beraber konut satış rakamları yükseldi. Yükselen satışlar konut üreticilerini memnun etti.

İnşaat Üreticileri "Konut Kredisi Faiz Oranları Düşsün"

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile beraber konut satış rakamları yükseldi. Yükselen satışlar konut üreticilerini memnun etti.

Yaşanan artışın ardından markalı konut üreticileri konut kredisi faiz oranlarının biraz daha düşmesini ya da en azından yüzde 0,98 seviyesinde tutulmasını istedi. Konut üreticileri ortak görüş belirterek faiz oranlarının biraz daha geri çekilmesi ya da en azından bu seviyede tutulması durumunda yılın ilk 4 ayında yaşanan düşük satış rakamlarının telafi edilerek yeni konut satış rekoru kırılabileceğini iddia etti.Mayıs Ayı Konut Satış Rakamları YükseldiTürkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye'de konut satış rakamları Mayıs ayında yükseldi. Konut kredisi faiz oranları için indirim kararı verilmesi ile beraber ipotekli konut satış rakamları artarken yaşanan bu olumlu gelişme konut satış rakamlarına da yansıdı. Mayıs konut satış rakamları verilerine göre Türkiye'de Mayıs 2018 dönemi içerisinde toplam 119 bin 655 adet konut satıldı. Nisan ayında düşen konut satış rakamlarına oranla Mayıs ayında konut satış rakamı yüzde 2,7 seviyesinde yükselmiş oldu.Konut Kredisi Faiz Oranları 10 Mayıs Tarihinde DüşürülmüştüHatırlanacağı üzere Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları 10 Mayıs 2018 tarihinde düşürülerek yüzde 0,98 seviyesine çekilmişti. Ardından diğer kamu bankaları olan Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım Bankası konut kredisi paketleri içinde indirim müjdesi gelmişti. Şekerbank konut kredisi paketinde ise 60 ay vadeli konut kredisi kullanılması durumunda indirim yapmıştı.Konu hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım "Düşük faizli konut kredinin tüm konutlarda uygulanması halinde bu artış oranının yüzde 35'ler seviyesini aşacağını düşünüyorum.Yüzde 0,98 oranındaki konut kredi faizi sadece 15 günlük bir süreci kapsamasına rağmen Mayıs 2018'de gerçekleşen satış miktarı, Nisan 2018'de gerçekleşen 30 günlük satış miktarına göre yüzde 16 artmıştır. Ayrıca nisanda kredi kullanılarak satın alınan konut sayısı 27 bin 912 adetken mayısta yüzde 32 artarak 36 bin 685'e yükselmiştir. Banka kredilerinin aylık bazda yüzde 1'in altına düşmesi halinde konut satışları, yılın ilk yarısındaki kayıplarını telafi ederek yeni bir rekora doğru yol alabilir." dedi.Emlak365.com