IQ'su Düşük Olanlara Hemen Emeklilik! Yaş Şartına Bakılmaz Maaş Bağlanır

SGK'nın erken emeklilik düzenlemesinde düşük IQ ile ilgili uygulamada olan yönetmelik var. SGK düşük IQ kapsamında malulen emeklilik hakkı sağlayıp çalışanlara yaş şartsız emeklilik hakkı veriyor.

IQ'su Düşük Olanlara Hemen Emeklilik! Yaş Şartına Bakılmaz Maaş Bağlanır

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından uygulanan malulen emeklilik yönetmeliğinde bazı sağlık sorunlarına doğrudan malulen emeklilik hakkı veriliyor.

Vatandaşlara sağlanan en önemli hakların başında gelen malulen emeklilik için geçerli mevzuatta ise bilinmesi gereken önemli detaylar var. Malulen emeklilik hakkı elde edilebilmesi için gerekli olan tüm şartların yanında hastalığın çalışmaya engel oranı da önemli. Tüm bunların dışında hangi hastalığın yada sağlık sorunu sayılan problemin malulen emeklilik hakkı sağladığı konusunda da uygulanan ayrıcalıkları sizlerle paylaşıyoruz.

İşte malulen emeklilik sisteminde 2022 yılı mevzuatı.

MALULEN EMEKLİ EDEN PSİKİYATRİ HASTALIKLARI

Malulen emekliliğin anlamı, sağlık sorunlarının kişiye çalışma engeli sunması nedeniyle erken emeklilik. Bu kapsamda aşağıda yer alan hastalıklar çalışanların, çalışma güçlerine doğrudan etki ettiği için SGK tarafından yaşa bakılmadan prim şartı ve gün şartının sağlanması ile erken emeklilik sağlanır.

Tedaviye rağmen çalışma imkânı vermeyen şizofreni ve alt tipleri, şizoafektif bozukluk, sanrısal bozukluklar, atipik veya başka türlü sınıflandırılamayan psikozlar, çalışma imkânı vermeyen bipolar bozukluk, Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen ve çalışma imkânı vermeyen beyin hasarı, beyin işlev bozukluğuna bağlı davranış bozuklukları, psikotik özellikli kronik obsesif kompulsif bozukluk, kronik travma sonrası stres bozukluğu ve komorbiditesi, organik bipolar tiplerini içerir, organik sanrılı bozukluk, demansiyel ve amnestik vb. tablolar, otistik bozukluk, asperger gelişim bozuklukları.

50 IQ ALTINA YAŞA BAKMADAN EMEKLİLİK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) IQ puanına göre de malullen emeklilik hakkı sağlayabiliyor.

Çalışma hayatında yer alan vatandaşların IQ seviyeleri 50 puan altındaysa malulen emeklilik için SGK'ya başvuruda bulunabilirler. SGK yönetmeliğinde düşük IQ malulen emeklilik anlamına geliyor.

MALULEN EMEKLİLİK İÇİN SAĞLANMASI GEREKEN ŞARTLAR

Malulen emekli olunması için sağlanması gereken şartların başında prim ve gün şartı gelmektedir. Malulen emeklilik hakkı için Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanların en az 10 yıllık çalışma sürelerinin olması gerektiğini ilan etti. Çalışanlar ayrıca 1800 prim gün şartını da sağlamak zorundalar.

Prim gün şartını sağlayanlar daha sonra malulen emeklilik için gerekli sağlık raporu alacaklar. Sağlık raporunda beliritilen hastalıklardan birisinin teşhisi durumunda SGK yaşa bakmadan hemen emekli edecek.

SONRAKİ HABER