İş Bankası Genel Müdüründen Kredi Faizleri Açıklaması! Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredilerinde Hızlı Faiz Düşüşü Mü Olacak?

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran son ekonomik gelişmeleri değerlendirerek kredi faizleri hakkındaki beklentisini duyurdu. Kredi faizleri düşecek mi?

Finans 21.12.2021 - 18:06 21.12.2021 - 18:06 Engin Uzunoğlu

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran katılıdğı canlı yayında çok önemli açıklamalarda bulundu. Kur korumalı Türk lirası mevduat ürününün bir fırsat olduğunu belirten Hakan Aran yapılan uygulamanın yansımalarının oldukça pozitif olabileceğini belirtti. 

YENİ EKONOMİ MODELİ İÇİN FIRSAT PENCERESİ AÇILDI

Kur korumalı Türk lirası mevduat ürününün Türkiye'nin yeni ekonomik modeli için de önemli olduğunu değerlendiren İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, "Uygulamaya sokulacak olan kur korumalı Türk lirası mevduat ürürnünün pozitif faydaları olacaktır. Her şeydan önce Türkiye'nin yeni ekonomik modeli için 90 günlük bir fırsat penceresi açıldı. Bu fırsatın oldukça iyi kullanılması gerekiyor. Yaklaşık 2 Milyar Dolar seviyesinde dolar bozduruldu. Kurlar da güçlü konumlarını Türk lirası aleyhine terketmek zorunda kaldılar." dedi.

TARİHİ BİR GÜN YAŞADIK

Türkiye ekonomisi için oldukça sıkıntılı bir süreci elbirliği ile yönetmeye çalıştıklarını söyleyen İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, "Biz bu süreçte Türkiye'nin yeni ekonomi modelini anlamaya ve elimizden geldikçe desteğimizi vermeye çalıştık. Kısa vadede bu yeni model için yapılacaklar konusunda ne yazık ki çaresiz kalıyoruz. Bu bizim için büyük bir açmazdı. Bildiğimiz tek ensturman faiz olduğu için de sürekli olarak bunu konuştuk. Yeni tedbirlerle faizin dışında dövizdeki kazanımları TL'de kalarak sağlayabilecek sistem yeni bir esnturman oldu. Şimdi yeni ekonomik model için başarılı olunabilmesi adına bir ortam yaratıldı. Dün tarihi bir gün yaşadık ve trend kırılmıştır diyebiliriz." ifadelerini kullandı. 

ENFLASYON HASTALIK, FAİZ YÜKSEK ATEŞ

Bankaların enflasyonun düşmesine katı sunacağına inandığını söyleyen İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, "Bankalar enflasyonun düşüşünce ciddi bir katkı ortaya koyabilirler. Ayrıca bankalar bu doğrulduda kur korumalı ürün dışında enflasyon korumalı ürünler de çıkarmalılar. Enflasyon bize göre bir hastalıktır. Faiz ise bu durumda yüksek ateştir. Ancak asıl çözmemiz gerek hastalık enflasyondur. Eğer enflasyoınu çözmezseniz yatırımcıyı ikna edemezsiniz." şeklinde konuştu.

KREDİ FAİZLERİNDE HIZLI DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ!

Kredi faizleri ile alakalı olarak da değerlendirme yapan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, "bugün yeni bir değerlendirme yapacak olursak düne göre kredi faizlerinde çok daha uygun bir ortam var diyebiliriz. Çünkü kurda meydana gelen baskılar ve bundan dolayı oluşan öngörülememezlik bizim en büyük sorunumuzdu. Kredi faizleri bu nedenle düşürülemiyordu. Şimdi şartlar tamamen değişti ve ben ihtiyaç, konut, taşıt ve ticari kredilerin faizlerinde hızlı bir düşüş beklentisi içerisindeyim." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@