İş Bankası GM Aran'dan Son Dakika 32 Günlük Vadeli Mevduat, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz İndirimi Açıklaması!

Merkez Bankası faiz indirimi hakkında değerlendirmelerde bulanan Hakan Aran çok önemli son dakika açıklamalarında bulundu. Merkez Bankası bir daha faiz indirimi yapar mı, kredi faizleri düşecek mi?

Finans 29.09.2021 - 10:31 29.09.2021 - 10:32 Gülcan Özer

Eylül ayında yapılan Merkez Bankası sürpriz faiz indirimi hamlesini değerlendiren İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran önemli açıklamalarda bulundu. Bloomberg HT kanalının canlı yayınına katılan Aran Merkez Bankası faiz indirimi beklentisi için de açıklamalarda bulundu. 

Eylül ayında yapılan faiz indirimini değerlendiren Aran "Merkez Bankası bir daha faiz indirir mi, 2021 yılı için yeni faiz indirimi var mı?" sorularını yanıtladı. 

MERKEZ BANKASI EKİM, KASIM VE ARALIK AYINDA BİR DAHA FAİZ İNDİRİR Mİ, YENİ FAİZ İNDİRİMİ GELİR Mİ?

Dolar kurunda son derece sert bir yükselişe neden olan Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı için değerlendirmede bulunan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran "Tüm merkez bankalarının nasıl bir baskı altında olduğunu biliyoruz. Tüm merkez bankalarında olduğu gibi bizde de bir baskı oluştu. Sektörün normal şartlarda Kasım-Aralık ayında beklediği indirimi, baskıyı en azından savabilmek için TCMB'nin önden faiz indirimi yapabileceğini düşünmüştüm. TCMB Kasım ayında yapacağı indirimi öne çekmiş gibi görünüyor. Ama piyasalar açısından bir risk aldığını düşünüyor" diyerek bir sonraki faiz indirimi için Aralık ayını işaret etti. 

Aran yapmış olduğu değerlendirmesinde Aralık ayında Merkez Bankası tarafından yeniden 100 baz puanlık faiz indirimi beklediklerini söyledi. Merkez Bankası politika faiz oranı yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi ile yüzde 19 seviyesinden yüzde 18 seviyesine çekilmişti. İş Bankası Genel Müdürü Aran'ın tahmini tutarsa bu durumda Merkez Bankası politika faiz oranı yılı yüzde 17 seviyesi ile tamamlayacak. 

iş-bankası-genel-müdürü-aran

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ, MEVDUAT FAİZLERİ NE OLUR?

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi hamlesi sonrasında kredi çekmek isteyen kişiler de umutlanmıştı. Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları büyük bir hızla düşmeye başlarken ne yazık ki ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için beklenen indirim haberleri ise son derece zayıf kalmıştı. 

Bankaların kredi faz oranları düşecek mi sorusunu yanıtlayan Aran "TCMB'nin faiz indirimi mevduat faizlerinde hemen etkisini gösterdi. Bunun ticari kredilere yansıması hemen gerçekleşir.

Bunun bireysel kredilere yansıması geç olacaktır. Bunun nedeni de makroihtiyati önlemlerle orada maliyetlerin artmasıdır. Bu zaten istenen bir şeydir. Öngörülebilirlikle birleşmeden faiz tek başına etkili bir unsur değildir. Krediyi alacak kişilerin ikna olması gerekir" diyerek bu sürecin 2-3 ay devam edebileceğini dile getirdi. 

Hatırlanacağı üzere dünde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gül açıklama yapmış ve kredi maliyetlerinin pahalılaştırılması ile yüksek kredi talebinin kırılması gerektiğini dile getirmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@