İskanı olmayan konutlara elektrik bağlanır mı?

İskanı olmayan konutlar, mesken elektriği değil şantiye elektriği üzerinden fatura ödüyor. Meclis gündemine taşınan düzenleme ile iskanı olmayan konutlara elektrik bağlanacak mı ortaya çıktı.

İskanı olmayan konutlara elektrik bağlanır mı?

İskanı olmayan konutlara elektrik verilmesine ilişkin düzenleme daha önce Meclis'in gündemine sunulmuştu. Torba yasa içerisinde yer alan iskanı olmayan konutlar için önemli değişiklikler yapılması öngörülüyor.

İskanı olmayan evlere elektrik bağlanacak mı?

İskanı olmayan birçok bina için konut sahiplei elektriği şantiye elektriği üzerinden ödemekteydi. Bu konuda mağdur olan birçok kişi, iskanı olmayan evlere elektrik verilmesiyle ilgili taleplerini Meclis'e iletmişti.

İskanı olmayan binaların elektrik faturalarının şantiye elektriği üzerinden yansıtılması nedeniyle birçok ev sahibi durumdan muzdarip olmuş ve yüklü faturalar ödemek durumunda kalmıştı.

Meclis'te de gündeme getirilen konuya ilişkin torba yasada önemli bir düzenleme yer alıyor. Bu düzenleme ile artık iskanı olmayan konutlara ev elektriği verilecek.

TBMM gündemine getirilen yasa teklifinin yasalaşması halinde, içerisinde oturulan fakat imar ayrılıkları sebebiyle iskanı verilmeyen konutlar için elektrik ve su aboneliği bağlatılabilecek.

Fakat bu düzenlemeden inşaatı için ruhsatı alınmamış yani kaçak yapıların yararlanması mümkün olmayacak. İskan belgesinin olmadığı binalar için elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri mesken tarifesinden değil, şu an şantiye tarifesinden ücretlendiriliyor. İskanı yani oturma izni olmayan binalara elektrik ve su aboneliği verilemezken, doğalgaz aboneliği ise bağlatılabiliyor.

Ekonomide yeni düzenlemeleri içeren torba yasa için alınacak karar, Meclis'in bir sonraki yasama dönemine yani 1 Ekim 2022 tarihine kaldı. Meclis'in tatile girmesiyle birlikte birçok kararın çıkması için ekim ayı beklenecek.