İŞKUR Hem İş Sahibi Yapıyor Hem De Aylık Ödeme Veriyor! İşbaşı Eğitim Programı Devam Ediyor!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından başlatılan işbaşı eğitim programı kapsamında özel sektör işverenlerine prim desteği veriliyor. Peki, işbaşı eğitim programı şartları neler?

Finans 17.05.2022 - 16:20 17.05.2022 - 16:23

İŞKUR tarafından İşbaşı Eğitim Programı kapsamında günlük ödeme yapılmaya devam ediyor. Başvuru yapan kişilere günlük 163,59 TL ödeme yapan İŞKUR, vatandaşların hem iş sahibi olmasını hem de bu süreçte ödeme almalarını destekliyor. Öte yandan işverenler için de farklı tür destekler sağlamaya devam ediyor.

İşbaşı Eğitim Programı Şartları Neler?

İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak ve istihdam edilmelerini artırmak için İşbaşı Eğitim Programı uygulanıyor. Bu kapsamda programa başvuru yapan kişilerin 2022 yılında belirlenen işsizlik ödeneğinden yararlanmaları halinde günlük 81,8 TL, öğrencilere ise 122,69 TL ve diğer kişilere 163,59 TL zaruri gider ödemesi yapılıyor. İşbaşı Eğitim Programı şartları ise kısaca şöyle:

  • İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,
  • 15 yaşını tamamlamış olmak,
  • İşverenin birinci ya da ikinci derece yakını olmamak,
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetinden yararlanma şartlarını sağlamak,
  • Herhangi bir kurumdan emekli olmamak,
  • Program başlama tarihinden önceki 1 yıl içinde programı düzenleyen işverene ait işyerinde sigortalı olarak çalışmamış olmak,
  • Kurum tarafından aynı meslekte düzenlenen programları daha önce tamamlamamış olmak.

İŞKUR Bu Kişilere 4.900 TL Maaş Verecek!

is-ayrilanlar-is-arayanlar-bunu-yapmali-iskur-kayit-belgesi-nasil-alinir

İŞKUR İşbaşı Eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden ödemeler yapılmaktadır. İşbaşı Eğitim Programları kapsamında karşılanacak giderler arasında birçok unsura yer verilmiştir. İş arayan statüsündeki katılımcılara günlük 163,59 TL, öğrencilere 122,69 TL ve işsizlik ödeneği alanlara ise günlük 81,80 TL ödeme yapılıyor.

Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenecek programlarda ise katılımcıların günlük 179,95 TL cep harçlığı almaları sağlanmaktadır. Ayrıca genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi de yine İŞKUR tarafından program sürecinde karşılanmaktadır.

Başvuru Nasıl Yapılacak?

İşbaşı eğitim programlarına başvuru yapabilmek için ilgili şartların sağlanması gerekecektir. Bu şartları sağlayan vatandaşlar 81 ilde yer alan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden ve İŞKUR E – Şube üzerinden başvuruda bulunabilecekler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@