İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu 2022? İşsizlik Ödeneğini Kimler Alabilir, İki Kez Alınır Mı?

Çalışanlara işten çıkarıldıktan sonra uzun bir süre ödenen işsizlik maaşı ne kadar oldu araştırılıyor. Haberimizde işsizlik maaşı ile ilgili detaylara yer verdik.

Finans 10.02.2022 - 08:59 10.02.2022 - 08:59 Büşra Uluşen

Bir nedenden dolayı işten çıkarılan vatandaşlara devlet ve İŞKUR ortaklığıyla işsizlik maaşı ödenmektedir. 10 ay boyunca ödenen işsizlik maaşıyla birlikte işbaşı, mesleki eğitim programı kapsamında günlük harçlık, kreş yardımı, toplum yararına programda öncelik, ücretsiz sağlık hizmeti ve danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır. 

2022 yılında asgari ücrete yapılan zam ile birlikte işsizlik ödeneği ücreti de arttı. 

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR 2022?

2022 yılında en düşük işsizlik ödeneği 2 bin 137 lira, orta kademe 2 bin 541 lira, en yüksek ise 4 bin 272 lira olmaktadır. İşsizlik maaşı, kişinin maaşına göre belirlenmektedir. Buna göre en yüksek ödenek brüt asgari ücretin yüzde 80'ine kadar ödenmektedir. 

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNİ KİMLER ALABİLİR?

Çalışanın kendi isteği ve kusuru dışında işten çıkarılması, hizmet akdinin sona ermesinden önceki 120 gün hizmet akdine sahip olunması, son üç yılda 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir.

Kişinin, işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR'a bizzat ya da online olarak başvuru yapması gerekiyor. Aksi halde belirtilen sürede başvuru yapılmadığında işsizlik ödeneği hakkı kaybediliyor. 

işsizlik maaşı ne kadar oldu

İKİ KEZ İŞSİZLİK MAAŞI ALINIR MI?

Önceki yıllarda işsizlik ödeneği desteğinden faydalanmış olan kişilerin, aynı şartları taşıması halinde yeniden ödenek alma hakkı bulunmaktadır. Yeni bir ödeneğe hak kazanamayacak şekilde işten ayrılma durumu söz konusu ise daha önce durdurulan hak sahipliği bulunuyorsa oradan kalan süre kadar işsizlik maaşı alınabilmektedir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@