İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Son Dakika Gezi Parkı Açıklaması: El Koyma, Gasp Girişimi!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından dün yapılan son dakika açıklaması ile Taksim Gezi Parkı mülkiyeti İBB yönetiminden alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfına devredilmişti. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı hakkında son dakika açıklaması yayımlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi son derece sert ifadelere yer verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Son Dakika Gezi Parkı Açıklaması: El Koyma, Gasp Girişimi!

Dün Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklaması ile Taksim Gezi Parkı mülkiyetinin İBB yönetiminden alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfına devredildiği duyurulmuştu.

Konu sosyal medyada büyük yankı uyandırırken Bakanlık tarafından yapılan değişiklik sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi bir açıklama yayımladı. Açıklamada son derece sert ifadelere yer verilirken yapılan paylaşım sosyal medyada kısa sürede en çok paylaşılanlar arasına girdi.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GEZİ PARKI VE TAKSİM MEYDANI AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan duyuruda "23 Haziran 2019 seçimlerinden sonra, merkezi yönetimin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik tavrı kamuoyu bilgisi dahilindedir.

Ne yazık ki, diyalog, uzlaşı, ortak akıl ve birlikte çalışma kavramlarından daha çok; ‘hesaplaşma’, ‘gününü gösterme’, ‘iş yaptırmama’, ‘engelleme’ ‘vesayet’ ve ‘yetki gaspı’ anlayışıyla devam eden sürecin son halkası Taksim Gezi Parkı’nın İBB mülkiyetinden alınması olmuştur.Talimatla bu kararı alanların açıklamalarında kanun maddelerine atıfta bulunulması, bu kararları hukuksal kılmadığı gibi vicdanlarda da aklamaz. Daha kısa süre önce, 166 yıldır İBB mülkiyetinde olan Galata Kulesi’de aynı şekilde gasp edilmiştir" denilerek yapılan müdahale "gasp" olarak nitelendirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Son Dakika Gezi Parkı Açıklaması: El Koyma, Gasp Girişimi! - Resim 1

Yapılan açıklamada 21 aydır sürekil olarak sunmak istedikleri her hizmette engellendiklerini iddia eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi yüz binlerce İstanbullu tarafından oy verilerek gerçekleştirilen anket çalışması ile belirlenen Taksim Meydanı projesinin çalışmalarına başlanmadan hemen önce alınan bu kararın manidar olduğu ifadelerine yer verildi.