İstanbul'da Toplu Taşımaya Ve Servis Ücretlerine Zam! İşte Yapılan Zam Oranı Ve Yeni Fiyatlar!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma ve servis ücretlerine zam yapılmasını kararlaştırdı. UKOME'den çıkar karar ile hem toplu ulaşım hem de servis ücretlerine zam yapıldı. 

Finans 29.07.2021 - 18:45 29.07.2021 - 18:50 Engin Uzunoğlu

İstanbul Kongre Merkezi'nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığında Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) toplantısı yapıldı. Toplantıda istanbul'da toplu ulaşıma ve servis ücretlerine zam yapılmasına dair teklif görüşülerek karara bağlandı. 

İSTANBUL'DA SERVİS ÜCRETLERİNE YÜZDE 15 ZAM

Görüşülen teklifte okul ve servis ücretlerine yüzde 19,01 oranında zam yapılması önerildi. Esnaf odası temsilcileri ise bu zammın yüzde 22'ye çıkarılmasını talep ettiler. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel toplantıda söz alarak zammın bir abeveyn olarak maksimum yüzde 15 seviyesinde olmasına dair görüşünü belitti. 

Toplantıda okul ve servis ücretlerine yapılması önerilen 3 ayrı zam teklifi oylamaya sunuldu. Oylama sonucunda okul ve servis ücretlerine yüzde 15 zam yapılması kararlaştırıldı. Diğer zam önerileri kabul görmedi. 

İstanbul'da okul ve servis ücretleri yüzde 15 zam sonrasında 0-1 kilometre arası 271 TL'den 311 TL'ye yükseltildi. Bu zam oranı diğer mesafelerde ve kademelerde de uygulandı. İstanbul'da vatandaşlar servis ücretlerine yüzde 15 daha fazla ödeme yapacaklar.

ukome zam kararı

TOPLU TAŞIMA İÇİN ZAM TEKLİFLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

UKOME toplantısının ikinci gündem maddesi ise İstanbul'da toplu taşıma ücretlerine zam yapılması teklifiydi. Ana teklife göre toplu taşımaya yüzde 24,12 oranında zam yapılması önerildi. Teklife göre İstanbuıl'da toplu taşımaya 18 aydır zam yapılmadığı bu süreçteki enflasyonun yüzde 23,34 arttığı, yakıt fiyatlarının yüzde 12,9 ve asgari ücretin ise yüzde 34,43 oranında yükseldiği ifade edildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşıma zam yapmadığı 18 ay içerisinde elektriğe yüzde 32,45, doğalgaza yüzde 20,20, köprü ve otoyollara yüzde 25,50, Avrasya Tüneli geçiş ücretine yüzde 97,42 oranında zam yapıldığı belirtildi. 

UKOME toplantısında istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bir sunum yaparak toplu ulaşım zammı hakkında, “İBB uzun süre sağlıkçılara ücretsiz toplu ulaşım hizmeti verdi. Bunun maliyeti 300 milyon liradır. Pandemi nedeniyle düşen yolcu sayısı nedeniyle İBB bütçesinden toplu taşımaya 2,3 milyar liralık sünvansiyon verildi. 

Haliyle toplu ulaşıma zam yapılması kaçınılmaz oldu. İETT'nin personel mal hizmet giderleri yüzde 48, akaryakıt giderleri yüzde 52, yedek parça giderleri yüzde 50 arttı. Bu artışlar yalnızca İBB özelinde olmadı bundan tüm kurumlar etkilendi. 

Avrasya Tüneli'nde yüzde 100'e yakın zam oldu. Keza köprülere yüzde 51,4 oranında zam uygulandı. Kimse keyfine bakarak zam yapmaz. Bu tamamen ekonominin gidişatı ile alakalıdır.” dedi.

İSTANBUL'DA TOPLU TAŞIMAYA YÜZDE 15 ZAM YAPILDI

Ardından İstanbul'da toplu ulaşıma zam teklifleri görüşülmeye başlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel istenen zam oranının yüksek olduğunu ve yüzde 15 zammın yeterli olacağını söyledi. İBB yönetiminin yüzde 24 oranındaki zam teklifi reddedilirken yüzde 15 oranındaki zam teklifi kabul edildi.

Toplu ulaşıma yapılan zammın ardından İstanbul'da tam bilet 3,50 TL'den 4,05 TL'ye, öğrenci bileti ise 1,70 TL'den 1,95 TL'ye çıkarıldı. Bu yeni fiyatlar Temmuz 2022'ye kadar uygulanacak ve o tarihe kadar İstanbul'da toplu ulaşıma zam yapılmayacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@