İzmir'de Tarifeler Değişti, Suya Zam Yapıldı! Her Ay ÜFE Oranında Fiyat Artışı Olacak!

İzmir’de suya yüzde 30 oranında zam yapılmasına dair resmi karar alındı. İZSU Olağanüstü Genel Kurulu’nda dar gelirli, şehit aileleri ve gaziler, esnaf ve tarıma özel tarifeler uygulanacak.

Finans 21.02.2022 - 23:40 21.02.2022 - 23:40 Engin Uzunoğlu

İZSU Genel Müdürlüğü Olağanüstü Genel Kurulu bugün Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde yapıldı. Olağanüstü Genel Kurulu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yönetti. İZSU’nun olağanüstü genel kurulundan İzmir’de suya zam yapılmasına ve bu zammın 1 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olmasına karar verildi. 

SU TARİFELERİNDE VATANDAŞ LEHİNE DEĞİŞİKLİK

İzmir’de su tarifelerinde de değişikliğe gidildi. Dar gelirli ailelere, şehit aileleri ve gazilere belirlenecek oranda insani su kullanım hakkı kapsamında ücretsiz su verilmesine dair düzenleme yapıldı. Bu grubun yer aldığı tarifenin ilk kademesine de zam yapılmaması kararlaştırıldı. İZSU tarafından konut dışı abonelerin 0-10 metreküp arasındaki tüketimlerini kapsayan birinci kademeye de zam yapmayacak. Bu şekilde küçük esnaf da desteklenmiş olacak. 

İZSU, İzmir’de tarım ve hayvancılığın da desteklenmesine dair bir düzenlemeye gitti. Köylerdeki ilk kademe miktarı 0-10 metreküpten 0-20 metreküp aralığına çıkartıldı. Bu tarife Mart ayının başından itibaren uygulanmaya başlanacak. 

YÜZDE 30 ZAM YAPILDI

İZSU, artan maliyetlerden dolayı Mart ayının başından itibaren yüzde 30 su zammı uygulanmasını kararlaştırdı. Yeni tarifeye göre şu anda 7,56 TL olan 1 metreküp su konutlarda 10 metreküpe kadar 9,83 TL, 11-20 metreküp arasında 11,70 TL, 21 metreküp ve üzerinde ise 21,89 TL olacak. Konut dışı aboneliklerde kademeli tarifeye geçiş yapılacak ve birinci kademedeki tarifenin fiyatı değişmeyecek.

HER AY ÜFE ORANINDA SUYA ZAM YAPILACAK!

İZSU tarafından alınan bir başka karar ise suya düzenli olarak aylık zam uygulanması yönünde oldu. Mart ayından sonra her ay su tarifelerinde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranında zam yapılması kararlaştırıldı. Bu şekilde zam tartışmalarının gündem dışı bırakılmasının amaçlandığı bildirildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@