Jepolotik Riskler, Parasal Genişleme, FED, Enflasyon, Altını Nasıl Etkiler? Altın Fiyatlarında Yeni Yükseliş Dalgası!

Altında boğa piyasası tartışmaları tüm hızı ile devam ederken bazı ekonomistler tüm göstergelerin yeni bir yükseliş dalgasını işaret ettiğini savunması ile gözler fiyatlara çevrildi. Altın ne olur?

Finans 20.02.2022 - 09:35 20.02.2022 - 09:36 Gülcan Özer

Dolar kuru uygulamaya alınan kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile 13 - 14 TL bandı aralığında stabil bir seyirde hareket etmeye devam ederken gözler altın fiyatlarına çevrilmişti. Ukrayna üzerinden Rusya ile Amerika başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinin karşı karşıya gelmesi ile brent petrol ve ons altının fiyatı büyük bir hızla yükselişe geçmişti. 

Rusya ile Amerika tarafından yapılan açıklamalar ile bölgede tansiyon bir düşüp bir yükselirken yaşanan gelişmeler altında yükseliş trendi oluşmasına neden olmuştu. Ekonomistler piyasalarda yaşanan gelişmeleri değerlendirirken "altın fiyatları zincirlerini kırdı" yorumları olay oldu. 

UKRAYNA RUSYA SAVAŞI VE GERİLİMİ ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Altın her zaman için yatırımcının en güvenilir aracı olarak gösterilirken konu hakkında yapılan değerlendirmede ekonomistler jeopolotik risklerin altını desteklediğini söyledi. Doların stabil hale getirilmesinin ardından gram altının fiyatı da 750 - 810 TL arasında sıkışmıştı. Gram altın Ukrayna krizi sonrasında yüzde 3,5 prim yaparak 833 liraya ulaşmıştı. 

altın ve dolar ne olur

Yaşanan gelişmelerin etkisi ile ons altının fiyatı 1.900 dolar bandını zorlamış, bu seviyenin hemen altında 1.897 dolar sınırında haftayı kapatmıştı. Gram altının fiyatı ise 832,45 TL ile Cuma gününü kapatırken çeyrek altın alış fiyatı 1.353 TL ve satış fiyatı ise 1.375 TL olmuştu. 

Ukrayna krizinin jeopolitik riskler nedeni ile altını beslerken ekonomistler Ukrayna krizindeki haber akışının son derece dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerektiğini, her türlü riskin altın fiyatlarını yukarı yönlü beslerken, gerilimin azalması halinde ise altın fiyatlarında düşüş yaşanabileceği belirtiliyor. 

altın zincirlerini kırdı

ALTINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDER Mİ, ALTIN FİYATLARINDA YÖN NE OLUR, ALTININ FİYATI YÜKSELECEK Mİ?

Altın fiyatları için yapılan değerlendirmeler de ekonomistler Ukrayna krizinin devam etmesi durumunda güvenli liman ihtiyacı ile altının yükselişini devam ettireceği belirtiliyor. Buna ek olarak Amerikan Merkez Bankası FED tarafından alınacak faiz kararı da altında yönü belirleyecek. Ekonomistler uzun süredir FED'in Mart faiz kararı için artırımı piyasaların fiyatlama yaptığını ve bu nedenle etkisini yitirdiğini savunuyorlar. 

Ons altında kritik noktanın 1.922 dolar seviyesi olduğu, bu seviyenin kırılması durumunda yukarı yönlü trend başlayacağı belirtiliyor. Gram altın tahmini için ise İslam Memiş son dakika altın yorumu ile yıl sonu tahminin 1.450 TL olarak duyurmuştu. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@