Jest Gibi Jest Geliyor! Asgari Ücret için Flaş 4.000 TL Üzeri Olacak İddiası! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamaları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doktorlara ve öğretmenlere yönelik maaş zammı açıklamalarının ardından asgari ücret için yeni zam tutarı konuşulmaya başladı. İlk açıklanan 3.750 TL'nin üzerinde.

Finans 02.12.2021 - 08:59 02.12.2021 - 09:00 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanı Erdoğan doktolar ve öğretmenler için maaş zammı müjdesi vermişti. Bu zam oranlarının 1000 TL ve 2.500 TL ile 5.000 TL olmasının ardından asgari ücret için de rakamlar yükseldi. 

ASGARİ ÜCRET İÇİN BEKLENEN ZAM ORANI ARTTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları yeni süreç için ilan edilen zamların ardından asgari ücrt zam oranına dair beklenti yükseldi. 

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in ilk açıkladığı rakam 3.750 TL olmuştu. Bu rakam toplantı öncesinde bakanlıktan gerçekleştirilen anket sonuçları olup kamuoyunda oluşan beklentinin 3.500 TL ile 3.750 TL arasında olduğu ilan edilmişti. 

Beklenti anketinin 3.750 TL olarak açıklanmasının ardından ise gelen zam oranları beklentilerin daha da artmasına neden oldu. 

ANKARA KULİSLERİNDE KONUŞULAN RAKAM 4.000 TL

Komisyon toplantısı ile ilgili gelen bilgilere göre, Bakanlık anket sonucunun en düşük rakamı ile pazarlığı başlatmak istedi. Ancak hem işçi tarafının hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın komisyon öncesi yaptığı açıklamanın rakamı değiştirdiği kaydedildi. Buna göre Bakanlık, pazarlığın 4 bin TL üzerinden devam etmesi konusunda yeşil ışık yaktığı ileri sürüldü. 

DOLAR KURU ZAM ORANINI YÜKSELTEBİLİR

Ayrıca dolar kurunda yaşanabilecek daha sert yükselmelerin maaş zammı için işçilerin elini güçlendirebileceği ve rakamın daha da artabileceği ifade edildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@