Kadınlara 48 Yaşında Emeklilik! SGK Uzmanı o Soruyu Yanıtladı

Kadın çalışanların en erken ne zaman emekli olabileceklerine dair SGK Uzmanı yanıtladı. Bir çalışanın sorusuna yanıt veren Sosyal Güvenlik Uzmanı diğer çalışanlar için ipucu verdi.

Kadınlara 48 Yaşında Emeklilik! SGK Uzmanı o Soruyu Yanıtladı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kadın çalışanların emeklilik yaşına dair hesaplamalarında ilk işe giriş tarihine göre formül oluşturuyor. Halen çalışma hayatında olan bazı kadın çalışanlar ise ilk sigorta ödemesi yaptıkları tarihlerin çok eski olması nedeniyle 48 yaşında emeklilik hakkı elde edebiliyorlar.

KADIN ÇALIŞANLARA 48 YAŞINDA EMEKLİLİK

48 yaşında emeklilik hakkına dair bir merak edilen bir soruya ise SGK Uzmanı Ekrem Sarısu yanıt verdi.

Posta'da yer alan köşesinde bir kadın çalışanın ne zaman emekli olabileceğine dair soruyu yanıtlayan Ekrem Sarısu kadın çalışanın işe başlama, çalışma ve prim ödeme detaylarına göre 48 yaşında emekli olacağını açıkladı. Diğer kadın çalışanlar için örnek teşkil edebilecek soruyu ve SGK Uzmanının verdiği yanıtı aktarıyoruz.

Kadın çalışan SGK Uzmanına kendi çalışma hayatına dair yaptığı açıklamasında "23 Ekim 1974 doğumluyum. Sigorta başlama tarihim 26 Ekim 1991. Toplam 9707 gün prim ödemem var." bilgilerini verdi. Kadın çalışan açıklamasının sonunda ise ne zaman emekli olabileceğini sordu.

Kendisine sorulan bu soruya ilk önce kadın çalışanın tabi olduğu şartları açıklayarak yanıt veren Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu kadın çalışanın hangi tarihte emekli olabileceğini söyledi.

SGK Uzmanı soruya verdiği yanıtında "Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve prim koşulunu sağladığınızdan bundan sonra prim ödemeseniz de 48 yaşınızı dolduracağınız 23 Ekim 2022’de emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu.

SONRAKİ HABER