Kaks Alanı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kaks alanı tanım itibariyle bir arsa üzerine yapılacak bir binanın katlarının toplam alanının o arsanın toplam alanına oranıdır. Peki, kaks nasıl hesaplanır?

EMLAK TERİMLERİ 21.07.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Kaks alanı tanım itibariyle bir arsa üzerine yapılacak bir binanın katlarının toplam alanının o arsanın toplam alanına oranıdır. Peki, kaks nasıl hesaplanır?

Kaks alanı özet olarak bir inşaatçının belli bir parsele ne kadar metrekare inşaat yapacağını gösterir. Bu açıdan aslında kaks bir arazi üzerine yapılacak kat sayısını ve bina büyüklüğünü de dolaylı yolda belirler diyebiliriz.Kaks Nasıl Hesaplanır?Kaks emsal dener ile kaks oranının çarpımı yolu ile bulunur. Örneğin bir arazi için kaks oranı 3 ise ve arazinin büyüklüğü 1000 m2 ise o zaman o arsa üzerine toplam alanı 1000 x 3 = 3000 m2 konut veya işyeri yapılabilir.Örneğin her kat 500 metrekare olmak kaydı ile söz konusu arsaya en fazla 6 katlı bir bina yapılacaktır. Diğer yandan kaks alanı tamamen araziden veya inşaat firmasından bağımsız olmak üzere çevresel şartlar tarafınan belirlenir.Örneğin tarihi değeri olan eski şehir merkezlerinde belediyeler kaks alanında çok fazla sınırlama getirmemekte ancak kat sayısını sınırlamaktadır. Bu durum ise ister istemez kaks alanını kendiliğinden aşağı çeker.Diğer yandan kaks oranı bir bölgede yapılacak inşaatın birim metrekare fiyatını da birebir etkiler. Örneğin birbirine yakın iki alanda aynı büyüklükte iki arazinden birinde kaks oranı 2 diğerinde 4 ise bu durumda diğer arazide bir diğerine kıyasla iki kat geniş konut veya iki kat fazla konut yapılacak ve dolayısıyla fazla konut yapılabilen alanda birim başına konut maaliyeti düşecektir. Kaks Alanını Arttırmak Nasıl Mümkündür?Kaks alanını arttırmanın bir yolu mümkün olduğunca emsallerin kaks alanına bakarak daha yüksek oranlı kaks alanına sahip yerlerde inşaat tapmaktır. Diğer yandan bazen kentsel dönüşüm vb sebeplerle belediyeler kaks alanlarını arttırırlar. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@