Kamu Bankalarının Düşük Faizli Konut Kredisi Desteği Talebi Patlattı! İpotekli Konut Satışları Yüzde 83 Arttı

Devlet bankaları tarafından verilen ucuz kredi desteği kampanyası konut kredisi taleplerini arttırdı. Yaşanan artış TÜİK ipotekli konut satışı rakamlarına da yansıdı.

Finans 17.05.2022 - 11:00 17.05.2022 - 11:04 Gülcan Özer

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sıfır konutlara yüzde 1,20 oranında ve ikinci el konutlara yüzde 1,29 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlanacağının açıklanması ile sektörde hareketlilik yaşanmaya başlanmıştı. Konut sektöründe yaşanan hareketlilik satış rakamlarına da olumlu yansıdı. 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre ipotekli konut satış rakamlarında sert yükseliş yaşandı. TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,8 oranında artış göstererek 133 bin 58 adet olarak gerçekleşti. En çok konut satılan il ise toplam 26 bin 330 adet konutun satıldığı İstanbul oldu. En az konut satılan il ise 25 konut ile Ardahan olarak listede yerini aldı. 

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARINDA SON DURUM NE?

Devlet bankalarının başlattığı düşük faizli kredi desteği kampanyası sayesinde ipotekli konut satış rakamları da artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Nisan 2022 konut satışı rakamı raporuna göre Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82,9 artış gösterdi.

ipotekli konut satışı rakamları nisan 2022

Yaşanan yükselişin etkisi ile Türkiye genelinde ipotekli konut satışı rakamı 32 bin 30 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 24,1 olarak hesaplandı. Ocak-Nisan döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55,1 artışla 100 bin 372 adet olarak gerçekleşti. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@