Kamu İşçilerine 2022 İlave Tediye Ödeme Tarihleri Belli Oldu! Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Kararı Yayımlandı!

Kamu işçilerine ödenecek olan 2022 ilave tediye ücretlerinin ödeme tarihleri belli oldu. Resmi Gazete'de ilgili Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı.

Finans 24.06.2022 - 01:26 24.06.2022 - 01:26 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de kamu işçilerine her yıl ödenen ilave tediye ücretlerinin ödeme tarihleri merak ediliyordu. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın imzasıyla  yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kamu işçilerinin ilave tediye ücretlerinin ödeme tarihleri belli oldu? Peki kamu işçilerine ne zaman ilave tediye ücretleri ödenecek?

İLAVE TEDİYE ÜCRETİ ÖDEME TARİHLERİ AÇIKLANDI!

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ilave tediye ücretleri ödeme tarihleri kesinleşti. Buna göre ilave tedileyelerin 3. taksiti için 4 Temmuz 2022 tarihinde ödeme yapılacak. Kalan 4. taksit için ise ilave tediye ödeme tarihi olarak 16 Aralık 2022 tarihi belirlendi. İşçilere 2022 yılında ilave tediye ücretlerine dair iki ayrı ödeme daha yapılmıştı. Bu ödemelerle beraber 52 güne karşılık gelen ilave tediyenin 2022 ödemeleri tamamlanmış olacak. 

ilave tediye ödeme tarihi cumhurbaşkanı kararı resmi gazete

KİMLERE İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ YAPILACAK

İlave tediye ücreti alabilecek kamu işçileri kanunla belirlenmiştir. Buna göre sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlarda çalışan işçiler, genel ve katma bütçeli kuruluşlarda çalışan işçiler, belediye ve özel idarelerde hizmet akdi ile çalışan işçiler, kamu iktisadi teşekkülerinden çalışan işçiler, özel bütçeli idareler gibi kurumlarda çalışan işçiler ilave tediye ücreti alabilecekler.

İLAVE TEDİYE ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR?

Kamu işçilerin eödenecek olan ilave tediye ücretinin nasıl hesaplanacağı merak ediliyor. Öncelikle bu ilave tediye ücretleri işçilere aynı miktarda ödenmiyor. Her işçinin brüt maaşı üzerinden hesaplama yapılıyor. 52 günlük çalışmaya karşılık gelen ilave tediye ücreti her 13 gün için ayrı taksitlerle ödeniyor. 4 Temmuz 2022'de işçilere 13 günlük ilave tediye ücreti ödenecek. 

İlave tediye ödemeleri hesaplanırken fazla mesai, çocuk yardımları, ek ödenekler gibi ödemeler hesaba katılmıyor. Çıplak maaş üzerinden işçilere 13 günlük çalışmaya karşılık gelen ödeme yapılıyor. 6.000 TL maaş alan bir kamu işçisi yaklaşık olarak 2.700 TL ilave tediye ödemesi alacak.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@