Kamu işçilerinin ilave tediye ödemeleri ne zaman yapılacak? Tarih verildi

Kamu işlerinin maaşlarına ek olarak yılda iki kez ödenen ilave tediye ödemelerinin ne zaman yapılacağı belli oldu. İşte o tarih.

Finans 24.06.2022 - 08:56 24.06.2022 - 08:56 Büşra Uluşen

Devlete ait olan şirket ve kurumlar ile Belediyelerde işçi statüsünde çalışan personele, maaşlarına bakılmadan her yıl için bir aylık tutarında ikramiye ödenmektedir. Her yıl üç taksit halinde yapılan ilave tediye ödemelerinin 2022 yılında ne zaman yapılacağı belli oldu. 

Kamu işçilerine ilave tediye ödemesi ne zaman yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karar doğrultusunda, devlet ve bağlı müesseselerinde çalışan işçilere bu yıl ek ödemenin ilk yarısı 4 Temmuz'da, ikinci yarısı ise 16 Aralık'ta ödenecek. 

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda şu ifadeler yer aldı:

'' 2022 yılında verilecek ilave tediyenin birinci yarısının 4/ 07/ 2022, diğer yarısının 16/ 12/ 2022 tarihinde ödenmesine; mezkur Kanunun 3 üncü ve 4 üncü maddeleri gereğince karar verilmiştir '' denildi. 

İlave tediye ikramiyelerine yer altında çalışan işçiler için ek bir ikramiye daha veriliyor. Bakanlar Kurulu kararı ile yılda iki adet olmak üzere bir ilave tediye eklenmesi mümkün oluyor. Tediye ödemeleri yılda 13'er günlük olmak üzere 4 parça halinde ödenir ve toplam 52 gün üzerinden ikramiye gerçekleşir. 

Tediye ne demek?

İlave tediye olarak ifade edilen ikramiye, kadroya geçen taşeronları da kapsamaktadır. Tediye, devlet memurları kanununda bulunan bir ikramiye ve çalışan personele maaşı ne kadar olursa olsun her yıl için bir aylık ikramiye olarak ödenmektedir. Tediyelerden ayrı olarak her yıl için bir aylık istihkakları tutarını geçmemek üzere Cumhurbaşkanı kararıyla aynı nispette bir ilave tediye daha ödenmesi söz konusu olabiliyor. 

Cumhurbaşkanı kararı ile 2022 tediye ödemelerinin ilki 4 Temmuz, ikincisi ise 16 Aralık'ta yapılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@