Kamu Müteahhitleri Alacaklarına Karşılık Devlet Tahvili İstiyor!

Devlete iş yapan kamu müteahhitleri ödemelerde yaşanan gecikmeler nedeni ile çeklerini ödemekte zorlanırken hapis cezaları ile karşı karşıya kalmaya başladı.

Emlak Haberleri 20.05.2019 - 11:19 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Devlete iş yapan kamu müteahhitleri ödemelerde yaşanan gecikmeler nedeni ile çeklerini ödemekte zorlanırken hapis cezaları ile karşı karşıya kalmaya başladı.

Pek çok müteahhit aniden artan dolar kuru nedeni ile artan inşaat maliyetlerine bağlı olarak büyük zararlar ederken tüm yaşananlara rağmen işlerini teslim etmeye çalışıyor. Müteahhitlerin bankalardan kredi almakta zorlandığı dönemde hak edişlerde yaşanan ödeme gecikmeleri ise pek çok müteahhidin çeklerinin yazılmasına neden oldu. Devletten Alacağını Tahsil Edemeyen Müteahhitlere Bankalar Acımıyor Bilindiği üzere devletten ihale yöntemi ile iş alan kamu müteahhitleri oluşan fiyat farkından dolayı büyük zarara uğrarken müteahhitlerin bekledikleri fiyat farkı kararnamesi çıkarılmıştı. İkinci darbe ise hem tasfiye kararnanmesi için beklentilerin karşılanması ve sınırlı çıkarılması hemde yapılan pek çok başvurunun reddedilmesi ile vurulmuştu. Yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen işini teslim etmeye çalışan müteahhitlere son darbe ise ödenek sıkıntıları ile vuruldu. Müteahhitlerin yapmış oldukları üretimler için almaları gereken hak ediş tutarları hesaplara yatırılmamaya ve geciktirilmeye başlandı. Pek çok müteahhit bu süreçte çeklerinin yazılmaması adına banka kredileri ile nakit döngüsünü sağlamaya çalıştı ancak yükselen kredi maliyeti müteahhitlerin zararlarının katlanmasına neden oldu. Bankaların yeniden kredi musluklarını kapatması hak ediş bekleyen müteahhitlerin çeklerini ödeyememesine ve çeklerinin yazılmasına neden oldu. Karşılıksız çeke hapis cezası olduğu için devletten parasını alamayan pek çok müteahhit hapis cezası ile karşı karşıya kaldı. Müteahhitlerin iddialarına göre aradan 30 ay geçmesine rağmen halen hak edişlerini alamayan kişiler oldu. Konu hakkında açıklama yapan müteahhitler ise alacakları karşılığında en azından devlet tahvili ödemesi yapılırsa bu tip durumlarla karşı karşıya kalınmacağını söyledi. Geciken Hak Ediş Ödemeleri Yerine Devlet Tahvili Verilsin Aydınlık Gazetesi tarafından yapılan habere göre adını vermek istemeyen dernek yöneticisi "Bakanlıklarda ve belediyelerde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Üyelerimiz bize gelip sorunlarına çözüm bulmalarını istiyorlar.Biz ilgili kurumlara gerekli uyarıları yaptık. Ama sonuç alamadık. Belediye başkanları ile görüştük. Ama onlar seçimi bahane ettiler. Ellerindeki kaynakları da seçime harcadılar. Bakanlıklarda da belediyelerde de durum aynı. Bize devlet tahvili versinler, hemen bozdurmayalım.Ama bu tahvillerle devlete olan vergi, SSK gibi borçlarımızı ödeyelim. Piyasada iş yapmak için değişim yapalım. Çarklar dönsün. Zaten ciddi bir durgunluk yaşıyoruz. Böyle giderse tam duracağız" diyerek devlet tahvili talebinde bulundu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@