Kamuda Çalışan Özel Güvenlik ve Korumalar İçin Kadro Değişikliği Taslağı Hazırlandı

Kamuda çalışan binlerce kişiyi ilgilendiren kadro değişikliği için taslak hazırlandı. Yeni taslak ile beraber kamuda çalışan koruma ve özel güvenliklerin statüsü değişecek.

GÜNDEM 13.05.2019 - 08:22 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Kamuda çalışan binlerce kişiyi ilgilendiren kadro değişikliği için taslak hazırlandı. Yeni taslak ile beraber kamuda çalışan koruma ve özel güvenliklerin statüsü değişecek.

Kamu kurumlarında çalışan özel güvenlik ve korumalar hakkında statü değişikliği yapacak yeni bir taslak hazırlanıyor. Sabah Gazetesi yazarlarından Faruk Erdem tarafından kaleme alınan yazı ile kamuda çalışan onbinlerce kişiyi ilgilendiren yeni bir taslak üzerinde çalışıldığı haberi geldi. Kamuda Çalışan Koruma ve Güvenlik Görevlisi Bundan Sonra Sürekli İşçi Degil 4/B'li Olacak! Erdem kaleme almış olduğu yazısında yeni taslak ile beraber statü değişikliği yapılacağını açıkladı. Yapılacak değişiklik ile beraber Erdem "Yeni taslak ile koruma ve güvenlik görevlisi artık sürekli işçi pozisyonunda olmayacak. Bundan sonra da koruma ve güvenlik görevlisi sürekli işçi pozisyonunda alınmayacak.Kamu kurumlarının ellerindeki boş koruma ve güvenlik görevlisi işçi pozisyonları iptal edilecek ve bunlar 4/B li sözleşmeli personel pozisyonları ile değiştirilecek" diyerek gündeme bomba gibi düşecek bir iddia ortaya attı. Kamu Kadroları Olan 4A 4B 4C 4D Nedir?Kamu da çalışan kişiler belirli kadrolarda işe alınmaktadır. Bu kadrolar 657 sayılı Devlet Memurları kanununda belirlenmekte olup bu kanuna göre 4A kadro, 4B kadro, 4C kadro ve 4D kadro olarak sınıflandırılmaktadır. Memurların maaşları ve özlük hakları kadrolara göre belirlenmekte olup bu nedenle işe girişte bu kadrolar büyük bir öneme sahiptir. 4A Nedir? 4A kadro iş garantisi verilen devlet memurlarını kapsamaktadır. Toplu sözleşme hakkı verilen bu grupta yer alan memurların grev hakları yoktur. 4B Nedir?4B kadro devletin ihtiyacı doğrultusunda açılan kadrolar ile 12 aylık sözleşmeler ile işe alınmakta olup bu sözleşmeler her sene yenilenmektedir. 4B kadro özlük hakkı ise 5510 sayılı sigorta kanunu ile belirlenmektedir. 4C kadro devlete alınan mevsimlik işçi 4D kadro ise taşeron işçileri kapsamaktadır. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@