Kan Kokusunu Alan Brent Petrol Fiyatı Uçuşa Geçti, Benzin, LPG, Motorin Zam Beklentisi Açıklandı! 16, 17, 18 TL Olabilir

Rusya Devlet Başkanı Putin'in dün verdiği savaş talimatı ile Ukrayna krizi yeni bir boyut kazanırken brent petrol fiyatı uçuşa geçti, akaryakıt fiyatlarına zam beklentisi açıklandı. Benzine zam var mı

Finans 22.02.2022 - 10:46 22.02.2022 - 11:03 Gülcan Özer

Ukrayna krizi her geçen saat biraz daha alevlenirken bölgede yükselen tansiyon brent petrol fiyatı için yükselişe neden oldu. Brent petrol fiyatında yaşanan sert yükselişin etkisi ile akaryakıt fiyatlarına yeni zam beklentisi açıklandı. Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından dün imzalanan 2 kararname ile Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bağımsızlıklarını tanımıştı. 

Putin tarafından atılan imzalar kritik bir öneme sahipken aynı zamanda bu imzalar ile bölgedeki savaş riski de artmış oldu. Rus ordusuna Ukrayna'ya girme emri veren Putin'in bu hamlesinin ardından Ukrayna ve Amerika'dan peş peşe açıklamalar gelmişti. Ukrayna'da savaşın ilk kıvılcımı çakılırken çakan kıvılcım brent petrolü patlattı. 

UKRAYNA SAVAŞI İÇİN RUSYA İLK KIVILCIMI ÇAKTI, BRENT PETROL ALEV ALDI! 

Bölgede tansiyonun yükselmesi ve jeopolitik risklerin artmasının ardından korkulduğu üzere brent petrol fiyatı son derece sert bir şekilde yukarıya doğru ivmelendi. Brent petrol fiyatı 100 dolar hedefine doğru emin adımlarla ilerlerken bölgeden gelen haber akışı ile savaşın ilk sinyallerinin kesinleşmesi ile bu hedefin son derece hızlı bir şekilde geçilebileceği belirtiliyor. 

brent petrol ne kadar kaç dolar

Yaşanan gelişmelerin ardından brent petrol satış fiyatı an itibari ile 97 dolar seviyesini büyük bir hızla aşarak 97,63 dolar seviyesini gördü. Rusya ile Ukrayna arasında savaş ve sıcak temasın an meselesi olduğu, ilk temasla brent petrol fiyatının 100 dolar seviyesini kırabileceği belirtiliyor. 

MOTORİNE ZAM VAR MI, BENZİNE ZAM GELECEK Mİ, LPG OTOGAZA ZAM NE ZAMAN GELECEK?

Brent petrol fiyatında yaşanan sert yükseliş ile beraber piyasalarda savaş gerilimi ile dolar kurunun da aynı yönde yukarı doğru gitmesi ile gözler akaryakıt fiyatlarına çevrildi. Son dönemde gelen zamlar nedeni ile yoğun eleştirilere neden olan ve enflasyon rakamlarını daha da yukarıya çeken akaryakıt fiyatları için yeni zam açıklaması geldi. 

Sektör temsilcileri brent petrol fiyatında yaşanan yükselişin pompa fiyatlarına zorunlu olarak yansıtılacağını, LGP otogaz, motorin ve benzine zam yapılmasının kaçınılmaz bir hal aldığı belirttiler. İlk zam dalgası ile pompa fiyatının 16 TL sınırını aşacağı, brent petrol fiyatının 100 doları aşması ve dolar kurunun da yükselmesi durumunda ise 20 TL bile olabileceği iddia ediliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@