Kanal İstanbul İçin Kritik Onay Çıktı! Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı İmar Planı Askıya Çıktı

Türkiye'nin en büyük projesi olan Kanal İstanbul projesinde TOKİ tarafından hazırlanan imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıktı.

EMLAK HABERLERİ 05.02.2019 - 16:01 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Türkiye'nin en büyük projesi olan Kanal İstanbul projesinde TOKİ tarafından hazırlanan imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıktı.

Tüm Türkiye'nin yakından takip ettiği ve ilk kazmanın bu sene içerisinde mutlaka vurulması beklenen Kanal İstanbul projesi için kritik bir viraj daha geride bırakıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kanal İstanbul İmar Planları İçin Onayı Verdi! TOKİ tarafından hazırlanan İstanbul Havalimanı ile Kanal İstanbul güzergahı arasında kalan ve yaklaşık 3 milyon metrekarelik alanı kapsayan “Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı” imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Mehmet Demirkaya imzası ile hazırlanan habere göre İmar Kanunun 18. Maddesi hükümlerince hazırlanan imar uygulaması ile ilgili planlar bakanlığın onaylaması ile beraber 4 Şubat 2019 tarihinde, 30 gün süreyle askıya çıkmış oldu. 5 Katlı Konut Blokları İnşa EdilecekSon dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sıklıkla telaffuz edilen yatay mimariye uygun olarak Kanal İstanbul konut projeleri 5 katlı olarak hayata geçirilecek. Planlanan toplam alanının yüzde 8'i ormanlık alandan oluşurken geriye kalan 2 milyon 556 bin 317 metrekarelik alan konut ve sosyal donatı alanı olarak düzenlenecek. Kanal İstanbul Raporu Metni Açıklanan raporda ise şu ifadelere yer verildi "Kanal projesi ile eş zamanlı yürütülen planlama çalışmaları kapsamında bulunan planlama alanı Kanal İstanbul’un kıyısında kalmaktadırİstanbul Havaalanının inşasının tamamlanması ile birlikte planlama alanı içerisinde inşa edilecek yerleşme alanlarının İstanbul Havalimanına hizmet etmesi düşünülmektedir.3. Havalimanının açılması ve Kuzey Marmara Otoyolunun tamamen aktif olması Arnavutköy ilçesinin gelişimi ve Dursunköy Mahallesi’nin gelişimini doğrudan etkileyecektir. İstanbul Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu ile ilçe merkezi arasında ormanlı alanın yer alması ilçe gelişimini planlama alanına doğru yönelmesine sebep olacaktır. “Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@