Kanal İstanbul Kadastro Cetvellerinde Tapu Sahipleri Gizlendi İddiası

Kanal İstanbul Projesi kapsamında kurulması planlanan şehirleşme kapsamında imar planları askıya çıkarılmıştı. Bu aşamada ise yeni bir iddia gündeme geldi.

Emlak Haberleri 10.02.2022 - 17:49 10.02.2022 - 17:50 Mustafa Karagöz

Kanal İstanbul Projesi kapsamında bölgede başlatılan imar çalışmaları devam ederken Yenişehir'in ilk 3 etabının tapu kadastro cetveli, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ilan edilmişti. 1 aylık süre boyunca askıya çıkarılan ve itirazları alınmaya başlanan tapu kadastro cetveli için yeni bir iddia gündeme geldi. 

MALİK SAHİBİNİN GÖRÜNMEMESİ İLK DEFA UYGULANIYOR

Son imar çalışmaları ve askıya çıkarılan işlemlere ilişkin Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi yeni bir açıklamada bulundu. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi askıya çıkarılan kadastro parseli sıralı dağıtım cetvellerinde “Malik” yani hak sahiplerinin olmadığını bildirdi.

Kurum açıklamasında ayrıca söz konusu askıdaki cetvellerde maliklerin gizlenmesine dair uygulamasına Türkiye'de ilk defa rastlandığını bildirdi. Yapılan açıklamanın devamında ise "Uygulama kuşkuları artırmaktadır. Bazı maliklere avantaj sağlanmış olması olasılığını gündeme getirmektedir. Bu nedenle şu soruların sorulması haklılık kazanmaktadır:"

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi açıklamasının devamında ayrıca iki soruya yanıt verilmesini talep etti. Bu sorulardan birincisi "İmar mevzuatı gereği herkese açık olması gereken bilgiler neden gizlenmektedir?" şeklinde olurken ikincisi "Malik bilgileri saklanarak, Kanal İstanbul'da arazi toplayan uluslararası ve ulusal sermaye grupları ile siyasilerin deşifre olması mı engellenmektedir?” ifadelerine yer verildi. 

Açıklamanın son bölümünde ise parsel sahiplerinin askıdaki 165 bin satırdan bulmaca çözer gibi yerlerine ulaşmaya çalıştıkları ifade edildi. Dağıtım cetvellerinde malik bilgilerine yer verilmediği için hisse oranlarından kendi yerlerine ulaşılmaya çalışıldığı vurgulandı. 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinin açıklamasının son bölümünde "Bulmacayı çözüp hangi imar parseline tahsis edildiğini öğrenenler, sonrasında kaç kişiyle hisseli olduğunu çözmek için 165 bin satırı taramak zorunda kalmaktadırlar. Bu bulmacayı da bir biçimde çözmeyi başaranlar, en zor durumla karşı karşıya gelmektedirler: Yeni oluşan imar parselindeki diğer malikler kimler? Burası artık çözümsüzdür." ifadeleri yer aldı. Vatandaşların askı cetvellerinden daha ileri gitme olanaklarının olmadığı belirtilen açıklamada idare de bu bilgi taleplerine kapalıdır denildi. Açıklamanın son cümlesinde ise bir soru ifadesine yer verilerek "Tapuda hisseli yaptığınız kişilerin kimliklerini diğer maliklerden neden saklıyorsunuz?" denildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@