Kapalıçarşı Esnafları Gram Altın Tahminini Değiştirdi! 1450 TL Hayal Diyerek Şok Rakamı Verdiler!

Altın fiyatlarındaki dalgalanma devam ederken Kapalıçarşı esnafları gram altın tahminlerini değiştirdi. Daha önce 1000 TL olacak diyen esnaflar, yeni tahminlerini açıkladı.

Finans 17.03.2022 - 17:56 17.03.2022 - 17:56 Büşra Uluşen

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle altın fiyatları stabil bir çizgi çizemiyor. Yapılan her açıklamayla bir düşüp bir yükselen gram altın fiyatları, yatırımcıları tedirgin ediyor. Pandemi, küresel risk, tedarik zinciri ve son olarak da bunlara savaşın eklenmesiyle 2 bin doların üzerine çıktı. Ancak Rusya ve Ukrayna arasında başlayan müzakere görüşmelerinin ardından altındaki yükseliş gevşeyerek 1930 dolara kadar gerilemişti. Kapalıçarşı esnafları gram altındaki tahminlerini değiştirdi. 

KAPALIÇARŞI ESNAFLARI GRAM ALTIN TAHMİNİNİ DEĞİŞTİRDİ!

Altın fiyatları hakkında değerlendirme yapan Kapalıçarşı esnafları, savaş devam ettikçe altın fiyatlarının bir süre daha agresif yükselişini devam ettireceğini ancak olumlu bir hava oluştuğu anda düşüşlerin görülebileceğini belirtti. Piyasalarda güvensizlik olduğunu ve bu nedenle alım yapan da satan da olmadığını ifade eden esnaflar, vatandaşların alım ve satım yapmak için beklemede olduğunu söyledi. 

Savaş sonrasında altın ve dolarda düşüş meydana geleceğinin altını çizen kuyumcular, düğün sezonunun açılmasıyla altın piyasasının hareketleneceğini belirterek, vatandaşların şu an altın almak için alım gücü olmadığını söylüyor. 

altın-7

GRAM ALTININ 1450 TL OLMASI HAYAL, 1100 TL OLACAK!

Kapalıçarşı esnafları altında agresif bir seyir olduğunun altını çizerek, gram altının 1450 TL'ye çıkmasının hayal olduğunu, gram altının en az fazla 1100 TL ila 1200 TL olacağını öngördüklerini ifade etti. Kapalıçarşı esnafları daha önceki altın tahminlerinde gram altının 1000 TL'ye çıkabileceğini söylemiş ancak bu tahminden sonra gram altının birden fırlamasıyla tahminlerini güncellediler. 

FED'İN KARARI ALTINI YÜKSELİŞE GEÇİRDİ 

900 TL'ye kadar düşen gram altın fiyatı, dün akşam Fed'in faiz artırımı kararıyla bir kez daha fırladı. Altın fiyatları Fed'in faiz kararı sonrası kısa süreli düşse de sabah saatlerinde yeniden yükselişe geçti. 

2018 yılından sonra ilk kez gelen 25 baz puanlık faiz artırımı ile yüzde 0,50'ye yükseltti. Altın piyasası Fed kararını yakından takip ederken, ons altın fiyatında dalgalanma görüldü. 

altın kapalıçarşı

Altının ons fiyatı Fed'in faiz kararını açıklamasının hemen ardından yüzde 1,10 oranında düşüşle 1895 dolara kadar geriledi. Sabah saatlerinde ise güne 1935 dolardan başlayan ons altın herkesi şaşkınlığa uğrattı. Fed kararının ardından altın fiyatlarının enflasyon ve devam eden savaş nedeniyle düşmediği düşünülüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@