Kasım'da İkinci El Araç Fiyatları Düşecek Mi? Elde Kalan Stoklara Dikkat

Araç almayıp bekleyenler fiyatların Kasım ayında düşüp düşmeyeceğini merak ediyorlar. Beklentiler ise stokta olan araçların piyasaya sürülmesi. İşte sektör içinden gelen son açıklamalar.

Finans 30.10.2021 - 16:17 30.10.2021 - 16:17 Mustafa KARAGÖZ

İkinci el araç sektörüne ilig halen çok yüksek seviyede. Pandemi süreci sonrasında oluşan yüksek talep devam ediyor. Yeni araç üretimlerinde sorunda yaşanması, tedarik zinciri, yüksek dolar kuru gibi etmenler araç fiyatlarının çok yükselmesine neden oldu. 

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI KASIM 2021'DE DÜŞECEK Mİ?

Araba almak isteyenler için hem araç fiyatları hemde kredi maliyet oranları çok yüksek bir seviyede bulunuyor. Beklentiler ise yaz aylarında artan talebin düşmesi ve yeni model araçların banttan inererek fiyatların düşmesi yönünde. 

Sektör içinden gelen değerlendirmelerde araç fiyatlarının kasım, aralık ve ocak döneminde düşmesi yönündeydi. Ancak Merkez Bankası'ndan gelen faiz indirimi haberi ve ardından fırlayan dolar kuru ile araç fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenme oldu. Sıfır araç markalarının model fiyatlarını güncellemelerinin ardından ikinci el fiyalarına da aynı oranda zam geldi. 

İndirim Beklenirken Zam Geldi

Kredi maliyet oranlarının çok yüksek olduğu bu dönemde dolar kuruna bağlı fiyat güncellemeleri beklentilerin tam tersi yönde çıkmasına neden oldu. 

Kasım ayının başından itibaren inmesi beklenen araç fiyatları kısa süre öncesine göre yüzde 5 hatta bazı modellerde bir miktar daha fazla zamlı durumda. İnternet üzerinden yayımlanan araç satış ilanlarında da fiyatlar yükselmiş durumda. 

Kasım Aralık Döneminde Süreç Değişecek Mi?

Araba almak isteyenler ise fiyatların daha uygun konuma gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar. 

Piyasada 2022 model araçlar için bekletiler oluştu. Aracını yenilemek isteyenlerin eski araçlarını stışa çıkarması, yeni araçların banttan inmesi fiyatların geriye çekilmesine neden olabilir. Bu dönemde dolar kurunda yaşanabilecek bir çekilme fiyat indirimlerinin daha da belirgin olmasını sağlar.

Sektör içinden gelen değerlendirmelerde olağanüstü bir durum olmaması durumunda fiyatların kış döneminde geri çekileceği yönünde. Sıfır araç üretim ve dağıtım zincirinde sorun olmaması durumunda ise fiyatlarda önemli indirimler olabileceği ifade ediliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@