Kasko Fiyatları 10 Bin TL'yi Buldu! Kasko Ücretlerini Düşürmek Bu Yöntemlere Dikkat!

Son dönemde otomobil fiyatlarına ek olarak kasko fiyatları da yükselişe geçti. Kasko maliyetini düşürmenin püf noktalarını haberimizde paylaştık.

Kasko Fiyatları 10 Bin TL'yi Buldu! Kasko Ücretlerini Düşürmek Bu Yöntemlere Dikkat!

Her geçen gün artan otomobil fiyatlarına ek olarak bir de otomobil kullanım maliyetleri de yükseliyor. Araç sahiplerini kaza sonrası korumaya alan ve belirli şartlarda maddi kayıplarını gideren kasko ücretleri de artış göstermeye başladı.

Otomobil fiyatları çip krizi, döviz kuru, tedarik sorunu ve hammadde maliyeti gibi nedenlerden dolayı sürekli yükseliyor. Buna paralel olarak da kasko ücretleri artıyor. Peki kasko ücretlerini nasıl düşürebiliriz?

KASKO ÜCRETLERİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Kasko, sigorta sahibini ve aracını trafikte karşılaşabileceği her türlü riske karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Bir diğer sigorta türü olan trafik sigortası ise zorunludur ve olası bir kaza halinde karşı tarafın hasarını karşılamaktadır.

Aracınıza kasko yaptırmazsanız bir kazaya karıştığınız anda trafik sigortası zararınızın araç başına 50 bin lira, kaza başına ise 100 bin lira kadarını karşılıyor. Ancak kasko bu tür durumlara karşı sürücüyü koruyan bir kalkan oluşturuyor.

kasko ücretleri

AYLIK ÖDEME PLANINA GEÇEBİLİRSİNİZ

Kasko fiyatlarının cep yakması nedeniyle şirketler müşterilerine farklı alternatifler sunuyor. Bunlardan ilki aylık kasko türü olarak öne çıkıyor. Aracınızı her gün kullanmıyor, yılın büyük çoğunluğunda park halinde bırakıyorsanız aylık ödeme planına geçebilirsiniz.

Aylık kasko ile kaskonuzu sadece belirli dönemler için aktif ederek aracınızı kullandığınız süre içerisinde kasko güvencesi altına alabilirsiniz.

ANLAŞMALI SERVİSİ SEÇ, KENDİ POLİÇENİ OLUŞTUR

Sigorta şirketleri, araç sahiplerinin ihtiyaç ve isteklerine göre poliçe oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda teminat ve ek hizmetlere göre kasko fiyatı azalmaktadır ve her bütçeye göre kasko poliçesi oluşturulabilmektedir.

Buna ek olarak aracın tamiri için yetkili servis yerine anlaşmalı servisi tercih etmek lehinize olacaktır. Böylece ihtiyari mali mesuliyet limitinde kısıtlamaya gitmek yüzde 20 oranında indirim yapılmasını salıyor.

kasko2

LİMİTLİ SEÇENEKLER TERCİH EDİLEBİLİR

Otomobil fiyatlarına ek olarak kasko fiyatlarının da artması araç sahiplerini kasko fikrinden uzaklaştırıyor. Fiyatlar daha uygun olsa aracından kaskoyu eksik etmeyecek olan vatandaşlar için sigorta şirketleri ayrı bir paket düzenliyor.

Sigortacılar, kaza durumunda karşı tarafında aracında veya kendi aracınızda oluşan hasarları belirli bir limite kadar karşılıyor. Bu da cebinizden fazla para çıkmadan aracınızı güvence altına almanız anlamına geliyor.

KASKO ÜCRETİNİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Kasko ücretini düşüren ve paranızın cebinizde kalmasını sağlayan bir diğer maddeler de şunlar:

- Kaskonuzu zamanında yaptırın. Kasko yenilenmediğinde yüzde 60 oranındaki hasarsızlık indirimi hakkınız elinizden gidebilir.

- Küçük onarım gerektiren çizik, kapota göçük ya da ezik hasarları için hasar dosyası oluşturulmuyor ve kasko bozulmuyor. Bu nedenle aracınızdaki ufak çaplı hasarları sigortanın anlaşmalı yerlerine yaptırın.

- Maddi hasarlı kazalarda kamu malına zarar verilmemişse 2 bin TL'nin altındaki hasarlar için dosya açtırmayın.

kasko

KASKO FİYATLARI NEYE GÖRE ARTAR?

Trafik sicili, kasko fiyatlarında söz sahibi olan kriterlerden en önemlisidir. Aracı kullanma tarzınız, kaza geçmişiniz, hız ihlalleriniz gibi durumlar kasko sigortası durumunuzu etkilemektedir.

Aracınızın TSB Kasko Araç Değer listesinde belirtilen bedeli, markası, modeli ve yaşı gibi özellikleri kasko fiyatını etkiler.

Yaşadığınız şehirdeki trafik yoğunluğu ve aracı kullandığınız şehre göre kasko fiyatı artabilir. Bunu yanında hasarsızlık konusu oldukça önemli. Daha önce kazaya karışan ve hiç kazaya karışmamış olan sürücünün ödeyeceği prim tutarları birbirinden farklıdır.

SONRAKİ HABER