Kendi İşyerleri Olan Vatandaşların Beklediği Destek Ödemeleri Geldi! İşyerlerinin Masraflarının Yüzde Yüzü Karşılanacak!

İşyerlerini büyütmek için nakde ihtiyacı olan vatandaşların imdadına yetişen işyeri büyütme kredileri, alınacak ya da büyütülecek olan işyerlerinin yüzde 100’üne kadar finanse edebiliyor.

Finans 24.04.2022 - 23:16 24.04.2022 - 23:18 Duygu Dilan Duman

İş yaşamının maddi zorluklarını gidermek adına sürekli olarak girişimcileri destekleyen devlet kurumları, 2022 yılında işyeri büyütme kredisi ve hibeleri vermeyi sürdürüyor. Bu sene özel bankalar da avantajlı faiz oranları ile işyeri büyütme kredileri sağlamaya başlamış bulunuyor.

Kendi işi ile uğraşan vatandaşların nakit sıkışıklıklarını gidermek adına çok avantajlı kredi paketi sunan bankalar, şimdilerde verdikleri işyeri büyütme kredileri ile öne çıkıyor. Bu kredilerin tutarı ise, işyerinin ekspertiz değeri oranında belirleniyor.

İşyeri Büyütme Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

İş yaşamına yeni atılacak olanlara verilen hibe ve girişimci kredi desteklerinin yanı sıra halihazırda mevcut işyeri olan vatandaşlara da işyerlerini büyütmeleri adına finansal destekler sağlanıyor. Bu destekleri uygun olarak sağlayan kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank iken; özel bankalar Akbank, HSBC, Denizbank, QNB Finansbank ve Garanti Bankası oluyor. Özellikle yeni bir ofis ya da işyeri alımlarında çok cazip teklifler sunan bankalardan biri olan Garanti BBVA veya Garanti Bankası, işyerinin ipoteği karşılığında meskenin ekspertiz değerinin yüzde 100’üne kadar kredi veriyor. Öte yandan bu oran diğer bankalarda yüzde 80’ini geçmiyor.

İşyeri Açmak İçin Hibe Veren Kurumlar Hangileri?

kosgeb destek

Ekonomik istikrarın sağlanması, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin iş piyasasındaki rekabete dahil olabilmesi ve girişimcilerin desteklenmesi adına bankaların yanı sıra çeşitli kamu kurumları da kredi ve hibeler sağlıyor. Bu kurumların başında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme (KOSGEB) yer alıyor. KOSGEB’in yanı sıra işletmenin faaliyet alanına göre değişmekle birlikte Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri ve meslek odaları da krediler sağlıyor. Öte yandan işyeri destekleme kredileri bankalar ve çeşitli kamu kuruşlarının yanı sıra Aile ve Sosyal Bakanlığı’na bağlı olarak kaymakamlıklarda faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla da sağlanıyor. Ancak bu tutar 15 bin TL’yi geçemiyor.

İşyeri Büyütme Kredisi Şartları Neler?

Hem bankalar hem de pek çok kamu kuruluşunun sağladığı işyeri büyütme kredileri gerek hibe gerekse faizsiz veya düşük faizli krediler olsun birtakım şartlar doğrultusunda veriliyor. Bu şartlar kredinin veya hibenin özelinde değişebilirken, kurumlar girişimcilerden genellikle benzer belgeler istiyor. Bu belgeler arasında sıklıkla istenenler ise; işletmeye ait gelir ve gider tablolarını gösteren evraklar, ticari bilanço belgeleri gibi belgeler oluyor. Ancak, işletmelerin riskli görülmesi halinde banka ve kurumlar ipotek için işletmenin tapusu ya da kefil gibi ek şartlar talep edebiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@