Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkan Kiracı Ev Sahibine Tazminat Öder Mi?

Kiracılar ile ev sahipleri arasında kira sözleşmesine dayalı yaşanan sorunlardan birisi de kiracının erken tahliyesidir. Peki kiracı kira sözleşmesi bitmeden evden çıkarsa tazminat öder mi?

Emlak Haberleri 20.01.2022 - 01:12 20.01.2022 - 01:12 Engin Uzunoğlu

Kiracılık ilişkisinde ev sahipleri ile kiracılar arasında zaman zaman anlaşmazlıklar oluşabilmektedir. Genellikle ev sahiplerinin kiracıları evden çıkartıp mağdur ettikleri sık sık günceme gelebiliyor. Ancak bunun tam tersi de bazen mümkün oluyor. Kiracılar devam eden kira sözleşmelerinin süresi dolmadan evden çıkıp ev sahiplerinin mağduriyetlerine neden olabiliyorlar. Peki böyle bir durum yaşanırsa hukuki süreç nasıl işler? Evi erken tahliye eden kiracı ev sahibine tazminat ödemek zorunda kalır mı?

KİRACI EVİ ERKEN TAHLİYE EDEBİLİR Mİ?

Kiracının evi erken tahliye etme hakkının olup olmadığı merak ediliyor. Kira sözleşmesi her iki tarafa bazı haklar ve yükümlülükler sağlamaktadır. Burada karşılıklı menfaatin korunması amaçlanmaktadır. Kira sözleşmesinde yazılı kaideler her iki taraf için de güvencedir. Ancak kiracılar kira sözleşmesinde söz verdikleri kiralama süresini doldurmadan evlerini tahliye edebiliyorlar. Bu durumda ev sahiplerinin mağduriyetleri oluşuyor. Kiracılar böyle bir durumda sözleşmeye aykırı davrandıkları için ev sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek zorunda kalabiliyorlar.

KİRACILAR EVDEN ERKEN ÇIKARSA NE OLUR?

Kiracıların evden erken çıkmaları durumunda bazı anlaşmazlıklar ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda ev sahibi anlaşma yapılmadan evden çıkmak kesinlikle tavsiye edilmez. Ancak ev sahibi ile mutabık kalınmadan evden çıkılırsa ev sahipleri hukuki süreç başlatabilirler. Bu konuda mahkeme yoluna başvuran ev sahipleri kiracılarını erken tahliye tazminatı ödemek zorunda bırakabilirler. 

KİRACI EVİ ERKEN BOŞALTIRSA NE KADAR TAZMİNAT ÖDER?

Kiracı evi erken tahliye etmesi ve ev sahibinin hakkını mahkeme kanalıyla araması durumunda kiracılar erken tahliye tazminatı ödemek zorunda kalırlar. Bu erken tahliye tazminatının miktarına mahkemeler karar verirken ucu oldukça açıktır. Kira sözleşmesinin süresinin dolmasına kaç ay varken evden çıkıldığı, o evin kaç ay içerisinde yeniden kiralanabileceği, ev sahibinin ne kadar maddi kaybı olduğu gibi hususlar dikkate alınarak erken tahliye tazminatı belirlenir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@