Kirada Oturan Milyonlarca Vatandaşı Doğrudan Etkiliyor! 2022 Haziran Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı mayıs ayına ilişkin verileri açıkladı. Açıklanan yeni verilerin ardından milyonlarca kiracıya kötü haber geldi! Haziran ayı kira artış oranı belli oldu!

Finans 03.06.2022 - 17:30 03.06.2022 - 17:33

Mayıs ayına ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından birçok farklı alanda yeni ücretler ve artışlar da belli oldu. Özellikle son dönemde artan ev ve kira fiyatlarına ilişkin açıklanan yeni oranların da etkisinin büyük olması bekleniyor. Milyonlarca haneyi ilgilendiren Haziran ayı kira artış oranı ise birçok kişinin cebini zorlamaya devam ediyor.

2022 Haziran Kira Zam Oranı Ne Kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçtiğimiz mayıs ayı itibariyle 12 aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarında yüzde 39,33 artış gerçekleşti. Açıklanan yeni verilere göre kira artış oranları da belli oldu. Yeni ev sahiplerinin 2022 Haziran ayı itibariyle bu verilere göre en çok yüzde 39,33 oranında zam yapması mümkün olacak.

TÜİK 2022 mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ – ÜFE) rakamlarının açıklanmasının ardından kira artış oranları da netlik kazanmış oldu. Mayıs ayı enflasyon oranı ise aylık yüzde 2,98 yıllık bazda ise yüzde 73,50 oranında arttı.

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanıyor?

kiracı eve zarar verirse

Ev sahiplerinin kiracıları için yapacakları zam miktarı bazı yasal sınırlamalara dayanmaktadır. Buna göre yasal kira artışı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanmaktadır. Ev sahiplerinin bu oranının üzerinde artış yapması mümkün değildir.

Kira Artış Oranlarına Düzenleme Gelmesi Bekleniyor!

Türkiye’de enflasyon oranlarının 2022 yılının ilk 5 ayında ciddi bir artış göstermesinin ardından kira artış oranlarında da yeni düzenlemelerin gerekliliği ortaya çıktı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından, hükümetin yakın zamanda yapmayı planladığı kira düzenlemesine ilişkin detaylar paylaşıldı.

Çalışmada son aşamaya gelindiğini aktaran Bozdağ, birinci başlıkta ilk defa kira verecek ev sahibi ile kiraya tutulacak kişi arasında kira miktarı ile ilgili nasıl ölü konulacağını kapsadığı ifade edildi.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@