Kış Çetin Geçecek! Avrupa Doğalgazına Yapılan Yüzde 800 Zam Vatandaşa Nasıl Yansıyacak?

Soğuk havalarla birlikte vatandaşın gündeminde doğalgaz fiyatları var. Avrupa doğalgazına gelen yüzde 800'lük zam vatandaşa nasıl yansıyacak?

Finans 22.12.2021 - 13:05 22.12.2021 - 13:06 Elif İşçi

Soğuk havaların kendisini göstermesi ve ülkenin pek çok noktasında kar yağışlarının başlaması ile birlikte vatandaş doğalgaza yöneldi. Ancak son zamanlarda gelen zamlar, döviz kurunun artması ve buna bağlı olarak doğalgaz fiyatlarına gelen zamlar vatandaşı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Doğalgaz fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Üstelik buna Rusya ile yapılan anlaşmaya nazaran gelen doğalgaz miktarının her geçen gün biraz daha azalması eklendiği zaman Avrupa’dan doğalgaz ihtiyacının karşılanması için anlaşmalar yapılmıştır. Bu durumda fiyatlar artmakla kalmadı rekor tazeledi.

AVRUPA DOĞALGAZINA YÜZDE 800 ZAM REKOR KIRDI!

Kış Çetin Geçecek! Avrupa Doğalgazına Yapılan Yüzde 800 Zam Vatandaşa Nasıl Yansıyacak?2

Hollanda’dan alınan 1 ay vadeli olan TZT doğalgazı için 1000 metreküp üzerinden düşünüldüğü zaman 1613 euro olan fiyatlar kura bağlı olarak hızlı bir çıkış yaptı. Bu çıkış sonrasında rakamlar 1915 euroya kadar yükselmiş oldu.

Son 10 günlük zaman dilimi düşünüldüğü zaman 8 gün boyunca yükselişin hız kesmeden devam ettiği öğrenildi. Ancak en büyük artış dün meydana geldi. Ortaya çıkan tabloya göre artış miktarı yüzde 22 olarak açıklandı.

Gazprom süreci doğru yönetebilmek ve vatandaşı mağdur etmemek adına çeşitli çözümler üretmeye çalışıyor ancak bir süredir Almanya’ya aktarılan gaz miktarı yarıya düşürüldü ve sonucunda 17 metreküpe kadar indirildiği öğrenildi.

Türkiye için alınan Avrupa doğalgazı yıl başından şimdiye kadar yapılan değerlendirmeler sonrasında yüzde 800 oranında arttı. Bu bir rekor olarak ifade ediliyor.

BU KIŞ VATANDAŞ İÇİN ZOR GEÇECEK!

Dünya genelinde tahminleri ile dikkat çeken hava tahmincisi Maxar Technologies tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında Aralık ayının sonrasında sıcaklıklar beklenmedik bir şekilde düşecek ve mevsim normallerinin de altına düşecek.  

Pandemi sürecinde işletmelerin kapanması, üretimlere ara verilmesi gibi etkenler olduğu müddetçe gazdan tasarruf sağlamanın mümkün olduğu, aksi takdirde fiyatlarla ve soğuklarla birlikte vatandaşın son derece zorlu bir kış geçireceği düşünülüyor. Her geçen gün doğalgaz fiyatlarına zam yansıtılırken bu süreçte yeni zamların ne zaman geleceği de merak konusu oldu. Henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@