Konut Finansmanı Kar Payı Oranları Son Liste! Aralık 2021 İlk Yarısı

Aralık ayının ilk yarısında katılım bankaları tarafından ilan edilen konut finansmanı kar payı oranları belli oldu. Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak konut finansmanı oranlarını listeledik.

Finans 04.12.2021 - 17:05 04.12.2021 - 17:06 Mustafa Karagöz

Faizsiz bankacılık işlemleri kapsamında ev almak isteyen vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Faiz ödemek yerine katılım bankarından finansman kullanmak isteyen vatandaşlar hem konut kredisi faiz oranlarını hemde katılım bankalarının konut finansmanı kar payı oranlarını araştırıyorlar. Güncel oranlar ise sürekli değişiyor. Özellikle politika faiz oranlarında yapılan indirimler kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında indirime neden olurken özel bankalarda faiz artırımına neden oluyor. Bu ters durum kamu katılım bankaları ile bazı özel katılım bankalarının konut finansmanı ürünlerinde de geçerli oluyor. 

KATILIM BANKALARINDAN KONUT NASIL ALINIR?

Ev alma hayalinde olan vatandaşlar için hem kamu katılım bankaları hemde özel katılım bankaları ayrı ayrı fırsatlar sunuyor. Kamu katılım bankaları olan Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile özel bankalardan Emlak Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası müşterilerin ev alımlarına aracılık ediyorlar. 

Katılım bankalarından ev alımlarında süreç normal bankaların konut kredisi işlemlerinden farklı oluyor. Katılım bankalarına sistem alıp taksitli satış planı oluşturma üzerine kurulu. Katılım bankaları müşterilerin başvurularının ardından alınmak istenen konut için ekspertiz çalışması yapar. Çalışmanın ardından konut için ne kadar peşinat ödenmesi gerektiğini bildirir. Daha sonra banka konutu müşteri adına satın alır. Daha sonra banka müşteriye evi 120 ay taksitle satar. Satış sürecinde ise güncel kar payı oranı fiyata eklendi. 

KONUT FİNANSMANI KAR PAYI ORANLARI ARALIK 2021 GÜNCEL LİSTE

Uygulanan sistem üzerinden konut finansmanı sağlayan katılım bankaları aralık ayı listelerini güncelledi. Bu kapsamda vatandaşlar aşağıda yer alan oranlar ile konut finansmanı kullanabilirler. 

Kamu Katılım Bankaları Güncel Kar Payı Oranları

Ziraat Katılım Bankası 120 ay vadeli konut finansmanı Aralık 2021 güncel kar payı oranı yüzde 1.37

Vakıf Katılım Bankası 120 ay vadeli konut finansmanı Aralık 2021 güncel kar payı oranı yüzde 1.29

Özel Katılım Bankaları Güncel Kar Payı Oranları

Emlak Katılım Bankası 120 ay vadeli konut finansmanı Aralık 2021 güncel kar payı oranı yüzde 1.34

Türkiye Finans Katılım Bankası 120 ay vadeli konut finansmanı Aralık 2021 güncel kar payı oranı yüzde 1.55

Kuveyt Türk Katılım Bankası 120 ay vadeli konut finansmanı Aralık 2021 güncel kar payı oranı yüzde 1.42

Albaraka Türk Katılım Bankası 120 ay vadeli konut finansmanı Aralık 2021 güncel kar payı oranı yüzde 1.59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@