Konut Fiyatları Neden Yükseldi, Ne Zaman Düşer, 2022 ve 2023 Beklentileri Neler?

Ev fiyatlarında yaşanan artış tüm dünyada büyük bir barınma krizi haline dönüşürken hem ev almak hem de satmak isteyen kişiler fiyat beklentilerini merak ediyordu. Konut fiyatları düşecek mi?

Emlak Haberleri 30.05.2022 - 07:09 30.05.2022 - 07:22 Gülcan Özer

Pandemi döneminde rekor üzerine rekor kıran, yükselişe ilk geçtiği günden bu yana sürekli olarak "tepetaklak" olacağı yönünde açıklamalar yapılmasına rağmen yükselişini sürdüren konut fiyatları ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Hükümet tarafından gerçekleştirilen toplantılarda konut fiyatlarına çare aranırken kiralık ev fiyatlarını düşürecek formüller aranıyordu. 

Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen üçlü zirvede kiralık ev fiyatlarına müdahale masaya yatırılmış ve Hollanda modeli tartışılmıştı. Şehircilik Bakanı Murat Kurum toplantı sonrasında yapmış olduğu açıklamasında konut fiyatlarını düşürmek için yapılabilecek müdahaleler hakkında karara vardıklarını, bu kararı önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağını duyurmuştu. 

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Pandemi döneminde insanların yaşam tercihlerinin bir anda değişmesi ile beraber bahçeli ev, müstakil ev, arsa ve yazlık taleplerinde patlama yaşanmıştı. Bu konutlara olan taleplerin hızlı bir şekilde artması ile fiyatlar yükselişe geçmişti. Yine koronavirüs salgını nedeni ile tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar ve enerji krizleri demir, çimento, hazır beton fiyatlarını patlatmış, inşaat maliyet endeksi alev almıştı. 

konut-ana-manşet

Arsa fiyatlarında yaşanan aşırı değerlenme ve inşaat maliyet endeksindeki yükseliş yeni konut üretiminin maliyetini arttırırken müteahhitler yaşanan endişeler nedeni ile yeni konut üretimine ara vermiş, talebin arttığı, üretimin azaldığı dönemde fiyatlar uçuşa geçmişti. Yine kamu bankaları tarafından 2020 senesinde verilen 1 sene ertelemeli konut kredisi desteği de fiyatları arttırmıştı. 

ev-fiyatları-ne-olur-2022-2023

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER, 2023 YILINDA NE OLUR?

Emlakçılar ve gayrimenkul uzmanları konut fiyatlarında bir balon olmadığı için fiyatların bir anda tepetaklak olacağı görüşüne katılmazken, hükümet tarafından doğur adımlar atılsa dahi fiyatlarda kademeli düşüş yaşanabileceğini savunuyorlar. 2023 yılında da konut fiyatlarında yükseliş olacağını belirten uzmanlar, konut fiyatlarının ancak hükümet tarafından yeni konut üretimine verilecek olan teşvikler, arsa maliyetlerinin ve inşaat maliyet endeksinin düşürülmesi durumunda kademeli olarak geri çekilebileceğini belirtiyorlar. Fiyatlardaki yönü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından önümüzdeki günlerde açıklanacak olan yeni konut planı belirleyecek gibi görünüyor. Konut teşviklerinin gelmesi halinde fiyatlarda kademeli düşüş bekleniyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@