Konut Kredisi Çeken Kişi Kredi Borcu Bitmeden Vefat Ederse Ne Olur, Kredi Borcunu Kim Öder?

Konut kredisi çeken bir kişinin vefat etmesi durumunda kredi borcu kim tarafından ödenir? Konut kredisi kullanarak satın alınan evin durumu vefat durumunda ne olur?

Konut Kredisi Çeken Kişi Kredi Borcu Bitmeden Vefat Ederse Ne Olur, Kredi Borcunu Kim Öder?

Konut kredisi kullanılarak ev satın almak son yılların en yaygın mülk edinme biçimlerinden birisi haline geldi. Ev satın almak isteyenler birikimlerini önce bir araya getirmekteler. Satın almak istedikleri ev için kalan nakit ise bankaların verdikleri konut kredileri ile temin edilmektedir. Konut kredisi çeken müşteriler ev sahibi olduktan sonra genellikle 120 ay vadede kredi taksitlerini öderler. Peki kredi çeken vatandaş vefat ederse ne olur? Konut kredisi çeken kişinin vefatının ardından borç kime kalır?

KONUT KREDİSİ ÇEKEN KİŞİ VEFAT EDERSE NE OLUR?

Konut kredisi çeken bir kişi kredi borçları bitmeden vefat etmesi durumunda bu konut kredisinin kim tarafından ödeneceği merak ediliyor. Bu durumda belirleyici tek bir husus bulunmaktadır. Konut kredisi çeken kişinin kredi çektiği sırada hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığı borcun kim tarafından ödeneceği konusunda varılacak hüküm konusunda etkili oluyor.

Konut kredisi çekilirken hayat sigortası yapılmışsa bu sefer de bu hayat sigortasının limitine bakılmaktadır. Eğer 500 Bin TL'lik konut kredisi için 500 Bin TL limitli hayat sigortası yapılmışsa konut kredisi sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Üstelik vatandaşın konut kredisi için o güne kadar yaptığı ödemeler de yasal mirasçılara ödenmektedir. Bu şekilde vefat edenin mirasçıları herhangi bir zararla karşılaşmamaktadırlar. Ancak hayat sigortası limiti düşük tutulursa o zaman yasal mirasçılar ödeme yapmak zorunda kalabiliyorlar.

HAYAT SİGORTASI YAPILMAZSA NE OLUR?

Konut kredisi çekerken hayat sigortası yapılmamasının sonuçları çok büyük külfetli olabilmektedir. Kredi kullanan kişinin vefatı durumunda banka konut kredisinin kalan tutarını kredi verdiği kişinin yasal mirasçılarından talep etmektedir. Bu kredi borcunun eksiksiz bir şekilde kapatılması istenmektedir. Bu durum satın alınan evin icra yoluyla satışına kadar ulaşabilmektedir.

SONRAKİ HABER