Konut Kredisi Faizleri Yükseldi, İpotekli Konut Satışları Çakıldı!

TÜİK Nisan 2019 satış rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar kredi faizlerinde yaşanan yükseliş ile ipotekli konut satışlarında yaşanan düşüşü ortaya koydu.

EMLAK HABERLERİ 16.05.2019 - 10:50 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

TÜİK Nisan 2019 satış rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar kredi faizlerinde yaşanan yükseliş ile ipotekli konut satışlarında yaşanan düşüşü ortaya koydu.

TÜİK Nisan 2019 konut satış istatistikleri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Nisan ayında konut satış rakamları beklendiği üzere düştü. Faizler Yükseldi, Konut Satışları DüştüYükselen banka faiz oranlarından en fazla etkilenen sektörler arasında yer alan inşaat sektörü sıkıntılı bir dönemden geçmeye devam ediyor. Faiz oranlarının yükselmesi ile elinde nakit parası olanlar konut yatırımı yapmak yerine parasını faize yatırmayı tercih ederken elinde parası olmayanlar ise konut kredisi faiz oranları rekor seviyelere ulaştığı için kredi çekerek ev alma yerine beklemede kalmayı tercih ediyor. Yani yükselen faiz oranlları inşaat ve gayrimenkul sektörünü her anlamda olumsuz etkiliyor ve konut satış rakamlarının düşmesine devam ediyor. Satış rakamlarının düşmesi ile konut stoku da artmayı sürdürüyor. İpotekli Konut Satışları Yüzde 61.3 Oranında Düştü TÜİK Nisan 2019 konut satış rakamları raporuna göre ipotekli konut satışları Nisan ayında bir önceki aya oranla yüzde 61.3 oranında azalış gösterdi. Nisan ayında 10 bin 793 adet ipotekli konut satışı kategorisinde el değiştirdi. Yani satılan her 100 konuttan 12.8 tanesi ipotekli olarak el değiştirdi En fazla ipotekli konut satışı yapılan il İstanbul olurken İstanbul'da 2 bin 40 adet konut ipotekli olarak satıldı. Mart Ayında Düşen Konut Kredisi Faiz Oranları Nisan Ayında Yükseldi! Mart ayında seçimlerden önce düşmeye başlayan konut kredisi faiz oranları dip nokta olarak yüzde 1.28 seviyesini görmüştü. Seçimlerden sonra ise konut kredisi faiz oranları hızla yükselmeye başlamış ilk etapta yüzde 1.45 seviyesine çıkmıştı. Şu anda ise en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1.55 seviyesine yükseldi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@