Konut Mağdurlarının Arasına Emlak Bank da Katıldı!

Emlak Bankası, konut mağduru vatandaşların arasına dahil oldu. Emlak Bank parasını peşin ödediği konutları teslim alamadı.

Konut Mağdurlarının Arasına Emlak Bank da Katıldı!

Konut alma hayaliyle binlerce lira yatırım yaparak hüsrana uğrayan binlerce vatandaşın yanına Türkiye emlak Katılım Bankası da dahil oldu. Emlak Bank'ın orman arazisi ve askeri bölgeye kurulan konut kooperatifi projesinden alacağı 200 konutun parasını peşin ödediği ancak hiç konut alamadığı öğrenildi.

EMLAK BANK HÜSRANA UĞRADI

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Emlak Katılım Bankası (Emlak Bank), bir bölümü özel ormn arazisi ve askeri yasak bölgede kalan arsadaki kooperatif inşaatından konut satın almak için 200 konutun parasını peşin ödediği ancak konutların hiçbirinin teslim edilmediği iddia edildi.

Sayıştay'ın 2020 yılı Emlak Bank raporu doğrultusunda, 1989 yılında SS Yeni Uyum Yapı Kooperatifi İstanbul Sarıyer'de 100 bin metrekare arsaya 35 bloktan oluşan toplam 700 daireli bir inşaat projesi başlattı.

Projeyi üstlenen Murat İnşaat firmasının 180 daire alarak karşılığında konutları teslim etmesi gerekiyordu. Emlak Bank'ta projeden 200 konut satın almak için 200 konutluk peşin ödeme yaptı. Ancak arsanın orman arazisi ve askeri alan içerisinde yer aldığı ortaya çıkınca arsa dava edildi ve inşaat bir türlü başlayamadı.

TOPLAM ALACAK 35.6 MİLYON LİRAYA ULAŞTI,

Projenin üstünden yıllar geçti, bankanın yeni yöneticileri parasını peşin ödedikleri konutları teslim etmeyen kooperatif ile karara imza atan eski banka yöneticilerine dava açtı. İlk dava 2003 yılında sonuçlandı ve konutların o tarihteki değerinin 7 milyon 779 bin lira, işleyen faiz ve masraflarla beraber toplam acağın 35 milyon 650 bin liraya ulaştığı bildirildi.

Banka, firmadan parasını tahsil edemeyince 2018 yılında kooperatifin 700 dairesinin de bulunduğu kooperatif taşınmazının üzerine haciz koydu.

GAYRİMENKULLERİN DEĞERİ 425.6 MİLYON LİRA

Emlak Bank'ın yeni yöneticileri tarafından açılan davada mahkeme, 700 konut ve diğer gayrimenkullerin güncel değerini 425.6 milyon lira olarak belirledi. Ancak Haziran 2021 tarihi itibarıyla tahsilat yapılamadığı belirtilerek adli sürecin iyi takip edilmesi istendi.

PANDEMİDE İŞÇİ ÇIKARMIŞ

Sayıştay, konut davasının yanı sıra Emlak Bankası yönetiminin pandemi döneminde işçi çıkarma yasağını delerek bazı banka çalışanlarını işten çıkardığını tespit etti. Raporda, bankanın işten çıkarma yapması nedeniyle para cezası alacağı belirtildi.

SONRAKİ HABER