Konut Satın Almak Kolaylaşacak! TOKİ 150 Bin Sosyal Konut ile Dar Gelirleri Ev Sahibi Yapmaya Hazırlanıyor!

Artan ev fiyatlarına karşın gelen konut finansman paketlerinin ardından TOKİ’den de 150 bin sosyal konut müjdesi geldi! TOKİ sosyal konut başvurusu ne zaman? İşte detaylar…

Finans 14.05.2022 - 16:00 14.05.2022 - 16:00 Duygu Dilan Duman

Türkiye’de artan enflasyon, kur krizi ve birçok sektörde görülen fırsatçılık nedeniyle ev fiyatları da son yılların en yüksek seviyelerine çıktı. Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 3 yeni konut finansmanı paketinin açıklanması ise dar gelirli vatandaşları sevindirmişti. Ancak bu açıklama sonrasında birçok ev sahibinin fiyatları aniden yukarı çekmesi gündem yarattı. TOKİ ise bu fırsatçılığın önüne geçmek için sosyal konut projesini duyurdu.

TOKİ 150 Bin Sosyal Konut Fırsatı Sunacak!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 150 bin sosyal konut projesi ile dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmaları sağlanacak. Detayları yavaş yavaş belli olan sosyal konut projesi kapsamında vatandaşların 81 il genelinde daha uygun fiyatlar ile ev sahibi olması sağlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından konuya ilişkin detayların önümüzdeki haftalarda paylaşılması bekleniyor.

140 Ay Vade ve Uygun Fiyatlar Sunulacak!

TOKİ-Isparta-Eğirdir-kura-sonuçları-ve-2+1-3+1-isim-listesi-2022!

Türkiye artan konut fiyatları birçok kişinin ev sahibi olma hayalini suya düşürdü. Hükümetin konut piyasalarını canlandırmak için attığı yeni adımlar ise vatandaşları umutlandırdı. TOKİ’den 81 ilde yapılacak 150 bin sosyal konut ile dar gelirliler için yüzde 10 peşinat ile 240 aya kadar vadeli olarak rahat bir ödeme planı da sunulması bekleniyor. Evlerin ortalama fiyatlarının ise 400 bin lira bandında olacağına dair söylentiler dikkat çekiyor.

Geliri 10 Bin Liradan Az Olanlar Başvuracak!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren TOKİ tarafından yapılacak sosyal konut projeleriyle ile yeni dönemde vatandaşların rahatça ev sahibi olmaları desteklenecek. Buna göre geliri 10 bin liranın altında olan ailelerin başvurması bekleniyor. İstanbul için bu oran 11 bin 500 TL olarak belirlendi. Ayrıca engelli vatandaşlar için yüzde 5 oranında kontenjan ayrılacak. Diğer yandan şehit yakınları, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlere de kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@