Konut Satışları Artıyor, Ev Fiyatları Yükselecek Mi?

Konut kredisi faiz oranları düştü, Düşen faiz oranları sonrasında vatandaşın konuta olan ilgisi yeniden arttı. Konut satışları arttı. Peki, ev fiyatları yükselecek mi?

EMLAK HABERLERİ 08.08.2019 - 16:22 15.07.2021 - 00:14

Konut kredisi faiz oranları düştü, Düşen faiz oranları sonrasında vatandaşın konuta olan ilgisi yeniden arttı. Konut satışları arttı. Peki, ev fiyatları yükselecek mi?

Yükselen faiz oranları nedeni ile uzun süredir konut satış rakamlarında ciddi düşüş yaşanıyordu. Kamu bankaları tarafından konut kredisi faiz oranları yüzde 0.99 seviyesine çekilirken düşen faiz oranları ile konut satışlarında yeniden canlanma başlandı. İlk 2 Günde 13 Bin Kişi Krediye BaşvurduBankalara kredi kampanya duyurusu yapıldığı günden bu yana yoğun başvuru yaşanırken yapılan açıklama ile yapılan toplam kredi başvuru tutarı da ilan edildi. Konu hakkında yapılan açıklama ile kampanyanın başladığı gün de dahil olmak üzere ilk 2 gün içerisinde sayıları 13 bini aşan kişi kredi başvurusu yaptı. Bu kişiler tarafından yapılan kredi başvuru tutarı toplamı ise 2,1 milyar lirayı aştı.Gayrimenkulde Alım Zamanı!Coldwell Banker ACCE Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber ise yapmış olduğu açıklamasında “Gayrimenkulde tam alım zamanı diyebiliriz. Faizlerin aşağı çekildiği, gayrimenkul fiyatlarının uygun olduğu bir dönemden geçiyoruz.Kriz durumları her daim fırsat oluşturur. Şu dönem bunu fırsata çevirme vakti. Bugün, özellikle markalı projelere yatırım yapanlar, 1 yıl sonra ciddi anlamda kazanç sağlayacaklar. İstanbul’da konut stoku var, evet ancak talep de var. Piyasa doyma noktasına geldi demek doğru olmaz. Halen ihtiyaç var. Doğru lokasyon çok önemli” diyerek alıcılara tavsiyede bulundu. Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüşün konut satışlarına olumlu yansıyacağını belirten Dilber “Yalnızca maliyet açısından değil, motivasyona da etkisi oluyor. Anında telefonlarımızı çalmaya başladı.Merkez’in 450 baz puanlık indirim yerinde bir hamleydi. Ancak yılsonuna kadar faizlerin düşüşünde biraz daha beklenti var. Bunu da yakında göreceğizdir. Satışlarımıza da bu ciddi anlamda yansıyacaktır. Mevduat faizinde duran vatandaş artık gayrimenkul yatırımına dönüyor. Bankada duran para değer kaybı yaşarken, gayrimenkul her zaman değerleniyor" dedi.İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZEMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@