Konut ve Çeyiz Hesabı Açanların Sayısında Rekor Artış Yaşandı!

Ev almak ve evlenmek isteyen kişilere devlet tarafından verilen çeyiz desteği ve konut desteği hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklamada bulundu.

Emlak Haberleri 25.11.2018 - 10:47 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Ev almak ve evlenmek isteyen kişilere devlet tarafından verilen çeyiz desteği ve konut desteği hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklamada bulundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı taraından yapılan açıklamalara göre konut hesabı ve çeyiz hesabı açanların sayısı rekor kırdı. Konut hesabı açanlara devlet desteği 20 bin lira, çeyiz hesabı açanlara devlet desteği olarak ise 7 bin 500 lira para ödeniyor. 



Konut Hesabı Açanlara Devlet 20 Bin Lira Destek Veriyor 



Bankalarda konut hesabı açmak sureti ile para biriktiren kişilere devlet katkısı olarak ev alırken 20 bin lira para desteği veriliyor. 2018 yılının Eylül ayı itibari ile çeyiz hesabı açan kişi sayısı 22 bin 106 rakamını bulurken bu kişilerin hesaplarında biriken para ise 66 milyon 838 bin liraya yükseldi. 



Çeyiz Hesabı Açanlara İlk Ödeme 2019 Yılında Yapılacak! 



Evlenmek isteyen gençleri para biriktirmeye teşvik etmek için başlatılan çeyiz hesabı başvuruları ilk olarak 2016 yılında kabul edilmeye başlanmıştı. 3 yıl boyunca para biriktiren gençlere ilk ödemeler 2019 yılı itibari ile başlayacak. 



Kimler Konut Hesabı Desteği Alabilir?



Konut hesabı olan bankalar üzerinden konut desteği hesabı açtırarak en az 3 sene boyunca bu hesapta para biriktiren kişiler devlet katkısı alma hakkı kazanıyorlar. Devlet katkısını almak için başvurulan konut dışında 07/04/2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinilmemiş şartı aranmaktadır. 



Konut Hesabına Devlet Katkısı Nasıl Hesaplanır?



Konut hesabı açtıranlara ödenen devlet desteği tutarı hem hesapta biriktirilen tutara hem de para biriktirilen süreye bağlı olarak belirlenmektedir. Konut hesabı devlet desteği için ödene para buna göre;



Konut hesabı açtırarak bu hesapta 36 ila 47 ay arasında para biriktirenler için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15'i oranında ödeme yapılır. Ancak, ödenecek tutar 16 bin 313 lirayı aşamaz.  



Konut hesabı açtırarak bu hesapta  48 ila 59 ay arasında para biriktirenler için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 18'i oranında ödeme yapılır. Ancak, ödenecek tutar 17 bin 568 lirayı aşamaz.



Konut hesabı açtırarak bu hesapta  60 ay ve üzeri sürede para biriktirenler için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 25'i oranında para ödenir. Ancak, ödenecek tutar 20 bin lirayı aşamaz. 



Konut Hesabına Faiz İşletilir Mi?



Evet, konut hesabı açan kişiler için birikimlerinin daha da değerlenmesi için net faiz tahakkuku yıllık olarak hesaplara yansıtılmaktadır. 



Konut Hesabına En Az ve En Fazla Kaç Para Yatırılabilir?



Konut hesabı desteği almak için en az 3 sene boyunca hesaba düzenli olarak ödeme yapılması zorunludur. Konut hesabı aylık ödemesi en az 313,72 lira ve en yüksek 3 bin 137,15 lira olarak uygulanmakta olup her sene bu rakamlar yeniden revize edilmektedir. 



Android uygulamamız için TIKLAYINIZ



İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ



Facebook sayfamız için TIKLAYINIZ



Twitter sayfamız içinTIKLAYINIZ



Haber Kaynağı: Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@