Konutları Türkler Değil Yabancılar Aldı! Yabancılar İzmir'de Konut Sahibi Olmak İçin Yarıştı

İzmir'de konut satış rakamları büyük bir hızla artarken yükselen konut fiyatları küresel piyasalarda dikkat çeken emlak piyasasında yabancıların konut alımları hızlandı.

Emlak Haberleri 16.12.2021 - 09:41 16.12.2021 - 09:42 Gülcan Özer

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarına göre İzmir'de konut satış rakamları son 1 senede yüzde 69.1 oranında artış gösterdi. Yaşanan yükselişi değerlendiren İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu artışın asıl kaynağının yabancılar olduğuna dikkat çekti. 

2020 senesinin Kasım ayında 6 bin 574 adet konut satışının gerçekleştiği İzmir'de bu rakam 2021 senesinin aynı döneminde 11 bin 116 adet seviyesine çıkarak yüzde 69'luk rekor bir artışa ulaştı. Ege'de Son Söz Gazetesi yazarlarından Oktay Güçtekin'e konut satışlarını değerlendiren İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu "Bu Konutları Kim Alıyor?" sorusuna yanıt verdi. 

YABANCILAR KONUT ALIMINDA GAZA BASTI !

Güleroğlu özellikle de İran ve Irak vatandaşlarının konut alımlarının son dönemde çok yükseldiğini belirterek "Çok net şunu söyleyebiliriz. İnsanlar çalıştıkları yerdeki iş arkadaşlarına baksın... Kaçı yeni konut almış? Belki 1-2 kişi… Bu da normal. Ancak dikkat edersek İran, Irak, Afganistan… Bu ülkelerden insanlar özellikle çok fazla yatırım yapıyor. İzmir'den ev alarak vatandaşlık alıyorlar. Bu gözden kaçmamalı" dedi. 

İran'dan uygulanan ambargodan kaçmak isteyen kişilerin Türkiye'de konut yatırımı yaparak vatandaşlakı almanın peşinde olduğunu belirten Güleroğlu yükselen döviz kurlarının da konuta olan ilgiyi arttırdığını belirtti. Emlakçılar olarak şu an piyasada satılık konut bulamadıklarını belirten ve mülk sahiplerinin ilanlarını geri çektiğini belirten Güleroğlu inşaat sektöründe de yeni konut üretimi konusunda sıkıntılar olduğunu söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@