Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir? 3 Aylık Sigortalıya Kredi Veren Bankalar

Bankalar vatandaşların kredi kullanabilmesi için sigortalı olma şartı aramaktadır. Birçok kişi 3 aylık sigortalıya kredi veren bankaları araştırıyor. İşte ayrıntılar.

Finans 08.01.2022 - 16:26 08.01.2022 - 16:26 Büşra Uluşen

Nakit ihtiyacı olan sigortalı çalışanlar ya da işe yeni başlayan vatandaşlar kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir sorusunun yanıtını arıyor. Bankalardan kredi kullanabilmek için genellikle kişinin sigortalı geçmişinin olması beklenir. 

Kredi kullanabilmek için sigorta süresi bankaya göre farklılık göstermektedir. Bazı bankalar kredi çekmek için en az 3 ay sigorta süresi talep ederken bazı bankalarda bu süre daha da uzun olmaktadır. Genel olarak bankalardan kredi çekmek için 6 aylık bir sigorta geçmişinin olması kabul görmektedir.

KREDİ ÇEKEBİLMEK İÇİN KAÇ AY SİGORTALI OLMAK GEREKİR?

Bankalardan ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi çekebilmek için genellikle sigorta süresinin en az 3 ay olması beklenir. Bu sebeple kredi çekmek konusundaki en önemli husus kişinin maaş bordrosu ve sigortalı çalışan olmasıdır. Banka, kredi vereceği kişinin sigortalı olmasını bekler. Bunun nedeni düzenli bir geliri olması ve bankaya ödeme güvencesi veriyor olmasıdır.

sigortalıya kredi 

Kredi konusunda sigorta beklentisinin dışında bazı bankalarda gelir belgesiz krdi de sağlamaktadır. 

Özel ve kamu bankaları kredi başvurularında maaş bordrosu ya da gelir belgesi talep etmektedir. Genellikle bu bankaların bireysel ihtiyaç kredilerinde SGK'ya bağlı sigortalı çalışanlardan talep edilen süre en az 3 ay olmaktadır. 

Buna göre 3 ay sigortalı çalışan kişiler bankaların diğer kredi şartlarını da yerine getirmeleri halinde kolaylıkla kredi kullanabileceklerdir.

3 AYLIK SİGORTALIYA KREDİ VEREN BANKALAR

Bankalar kredi vermek konusuna titizlik göstermektedir. Bu nedenle kredi notunuzun yüksek olması ve sigortanızın da düzenli olarak yatması gerekmektedir. 

Bankaların birçoğu kredi vermek için en az 6 aylık sigorta geçmişi talep etmektedir. Ancak ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi kullanabilmek için en az 3 ay sigortalılık yeterli olmaktadır. 

sigortalıya kredi 2

3 aylık sigortalı olan kişilere bazı bankalar kolaylıkla kredi vermektedir. Bu bankalar şöyle sıranabilir:

- Ziraat Bankası

- Vakıfbank

- Denizbank

- Yapı  Kredi Bankası

- ING Bank 

 - Akbank 

- İş Bankası

- Halkbank

- QNB Finansbank

Bu bankalar en az 3 ay ve daha fazla sigorta geçmişi olan vatandaşların kredi taleplerine karşılık vermekte ve bankanın şartlarına uygun olan kişilere kredi imkanı sunulmaktadır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@